İki acı, bir yanlışı düzeltti

Aynı gün annesini kaybedip eşi de düşük yapan Çetin Soysal, bebeğe astronomik mezar ücreti istenmesi üzerine, yönetmeliğin değiştirilmesini sağladı

Giriş Tarihi: 14.10.2013
Eski CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, geçen yıl 16 Temmuz'da iki acıyı birden yaşadı. Annesi Ferice Soysal'ın (83) rahatsızlanıp hastaneye kaldırılmasının ardından 7 aylık eşi de düşük tehlikesiyle hastaneye kaldırılan Soysal önce annesinin ölüm haberini aldı, 15 dakika sonra da eşinin düşük yaptığını öğrendi. CHP'de aynı gün yapılan oylamada da az bir oy farkıyla Parti Meclisi'ne giremeyen Soysal, Mezarlıklar Müdürlüğü'nden mezar yeri istedi. Yetkililer Soysal'dan annesi için 5 bin, bebek için ise 19 bin TL talep etti.

'İŞİN PEŞİNİ BIRAKMADIM'
Bu fiyat farkı karşısında şaşıran Soysal "Yönetmelik böyle. Bebekler birey sayılmıyor. Siz yeri satın alıyorsunuz" cevabını alınca konuyu inceledi. Soysal'ın girişimleri sonucu yönetmelik geçen temmuzda değişti. Artık bebekler de birey sayılıyor. Bu yönetmelikten dolayı Zincirlikuyu Mezarlığı'na bugüne dek bebek defni yapılamadığını belirten yetkililer, artık İstanbul'un bütün mezarlıklarına bebek definleri yapılabileceğini belirtiyor. Aynı gün yaşadığı iki acının kendisini bir hayli sarstığını belirten Soysal, "İşin peşini bırakmadım. Bu trajikomik bir olay. Bu anlar insanların en zor anlarıdır. Bu yönetmelik 80'li yıllarda getirilmiş, yanlış bir uygulamaydı. Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı bu konuda büyük çaba sarfetti. Mezarlıklar Müdürlüğü'nün teklifi üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin meclisinde oy birliğiyle değişiklik gerçekleşti. Sorunu çözdük" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki acı, bir yanlışı düzeltti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN