Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayram namazında camiler doldu taştı

Vatandaşlar camiye sığmayınca avlular ve sokaklar da doldu. İstanbul'da Sultanahmet, Ankara'da Hacı Bayram, Adana'da Sabancı, Edirne'de Selimiye, Diyarbakır'da Ulu Cami hıncahınç doldu. Barış ve kardeşlik mesajları verildi

Giriş Tarihi: 16.10.2013
Türkiye sabahın ilk saatleriyle birlikte bayram namazı için camileri doldurdu. Çok sayıda kişi de avluda namazını kıldı. Bayram namazından önce verilen vaazda, kurban mükellefiyeti, kurban ibadetinin kimlere farz olduğu ve vekaletle kurban kesmenin şartları üzerinde duruldu. Vatandaşlar, namazı kıldıktan sonra kurbanlarını kesmek için kesim yerlerine gitti. Bazı vatandaşlar da cami çıkışında çikolata dağıttı. İstanbul'da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının 'bayram namazlarını illerin büyük camilerinde kılın' çağrısına uyan yerli ve yabancı Müslüman vatandaşların tercihi Sultanahmet Camisi oldu. İstanbullular, namaz saatine dakikalar kala camiyi ve avlusunu tamamen doldurdu. Bayram namazı için Sultanahmet'e çok sayıda yabancı uyruklu Müslümanın geldiği görülürken, kadınların da saf tutarak bayram namazı kılması dikkat çekti. Sultanahmet'teki namazda İstanbul Baş Vaizi Mustafa Akgül Ayasofya'nın ibadete açılmasını istedi.

"AYASOFYA AÇILSIN" DİLEĞİ
Akgül, "Paketler açılıyor, birçok kardeşlerimiz de paketlerden istediklerini dile getiriyorlar. Biz de memnun oluyoruz çünkü herkes istediğini isteyebilir. Peki ama bizim şu bayramda paketlerden bir talebimiz yok mu" dedi. Baş Vaiz Mustafa Akgül, şunları söyledi: "Sultanahmet bugün cemaatle doldu taştı. Ancak Ayasofya cemaatten mahrum. Ayasofya ağlıyor, mükedder. Ayasofya'nın açılması için daha kaç paket bekleyeceğiz. Ayasofya büyük olduğu için mi paketlere sığmıyor? Bir gün Ayasofya cami olarak açılmalıdır. Bizim talebimizi de sizin namınızda buradan seslendiriyorum; 'Allah'ın izniyle bayram namazını beraberce kılacağız." İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlileri vatandaşların üzerinde namaz kılmaları için tek kullanımlık seccade dağıttı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi tarafından Sultanahmet Meydanı'na kurulan mobil büfelerde vatandaşlara yiyecek ve içecek ikramı yapılırken, lokum dağıtıldı. Bayram namazının ardından vatandaşlar birbirleriyle ve yakınlarıyla bayramlaştılar.

YURTTA DA BÜYÜK İLGİ

DİYARBAKIR: İslam aleminin Mekke, Medine, Kudüs ve Şam'dan sonraki 5. Harem-i Şerif'i kabul edilen Diyarbakır Ulu Cami'de geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı. Vatandaşlar bayram namazından sonra oluşan halkada birbirleriyle bayramlaştı. Bayramlaşmaya kanaat önderi Ali Mülayim, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven de katıldı.
BURSA: Ulu Cami, bayram namazı dolayısıyla vatandaşlarla dolup taştı. Yoğunluk yaşadı. Camiye gelenler, bayram namazını kıldıktan sonra verilen hutbeyi dinledi.
ADANA: Çok sayıda vatandaş, Sabancı Merkez Camisi'ne akın etti. Vatandaşlar, din görevlilerinin verdiği hutbeyi dinledi. Vatandaşlar cami çıkışında birbirleriyle bayramlaştı. Bayram namazını Sabancı Merkez Camisi'nde kılan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da vatandaşların bayramını kutladı.
EDİRNE: Tarihi Selimiye Camisi, Kurban Bayramı namazında büyük ilgi gördü. Vatandaşlar, sabah saatlerinden itibaren camiye akın etti.
ANKARA: Kurban Bayramı namazını Hacı Bayram-ı Veli Cami'nde kılmak isteyen vatandaşlar camiye akın etti. Yoğun ilgiden dolayı cami dolunca dışarıda kalan vatandaşlar avluya hasır sererek bayram namazını eda etti.
KİLİS: Kilis ve Kahramanmaraş'taki konaklama tesislerinde kalan Suriyeliler Kurban Bayramı'nı ülkelerinden uzakta karşılamanın burukluğunu yaşadı. Suriyeliler, bayram namazını barındıkları çadır ve konteynır kentlerde kıldı. Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki çadır kentte kalan Suriyeliler de ülkelerinden uzak bayram namazı kılmanın hüznünü yaşadı.

İMAR KURBANLARI
İzmir'de, kendilerini "Balçova Arsa Mağdurları" olarak adlandıran grup, Kurban Bayramı'nı "imar kurbanları" olarak kutladıklarını savunarak Konak Meydanı'nda eylem yaptı. Basın açıklamasının ardından grup, "Kurban andı" ve "İmar duası" okudu.

ANKARA'DA İNGİLİZCE HUTBE
Yaklaşık bir ay önce İngilizce hutbe verilmeye başlanan Çankaya Müftülüğü'ne bağlı Hasan Tanık Camisi'nde bayram namazında da aynı uygulama hayata geçirildi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Koç, Kurban Bayramı hutbesini önce Türkçe ardından da İngilizce olarak okudu. Mehmet Akif Koç, hutbesinde Kurban ibadetinin öneminden bahsetti.

Barış SÖZAL- Murat ŞENGÜL-Abbas ÇAKAR - Sırrıberk ARSLAN - Mehmet YILDIRIM Erdoğan ÖZTÜRK - Ali ALTUNDAŞ -Tuna ÇAM - İhsan TUNÇOĞLU /
SABAH


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram namazında camiler doldu taştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN