Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yok yere 4 can gitti aklı selim kazandı

Şanlıurfa'da top oynayan çocukların kavgasıyla başlayan olaylar 4 kişinin canına mal oldu. Kan davası, yüzlerce kişilik aileleri yerlerinden yurtlarından etti. Sonunda aklı selim galip geldi, aileler barıştı

Yüzlerce can alan kan davası bölgede genellikle arazi anlaşmazlıkları nedeniyle gelişirken, bazen çocuk kavgasına büyüklerin karışmasıyla da başlayabiliyor... O kavgalardan biri de Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı Karatepe köyünde yaklaşık 1.5 yıl önce yaşandı. Top oynayan çocuklar arasında başlayan kavga, aileler arasında silahlı çatışmaya dönüşünce, aynı aileden 3'ü çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti. Bu olay üzerine bölgede yaklaşık 25 bin nüfusları bulunan 'Baasi' ve 'Fitit' aşiretleri arasında husumet başladı. 50 yıllık komşularının çocuklarını öldüren Ahmet ve oğlu İbrahim Taşkın cezaevine girerken aileleri dağıldı. Anne evi terk ederek kaçtı. Ailenin bir oğlu Elazığ'da akıl hastanesine yatırıldı, kızları ise devlet korumasına alındı. Ahmet Taşkın'ın kardeşleri de farklı illere göç etti.

HERKESİN UYKUSU KAÇTI

Ancak olay kan davasına dönüşünce sadece yakın akrabalar değil Taşkın ailesinin bütün üyelerinin uykusu kaçtı. Köyün yaklaşık bir kilometre dışında yaşayan Taşkın ailesinin diğer fertleri her gün ölüm korkusuyla yaşamaya başladı. Ailenin lideri İbrahim Taşkın, "Amcamızın oğlu Ahmet, bir cahillik yaparak 4 kişiyi öldürdü. Bu olaydan sonra onun ailesi dağıldı. Biz de dağıldık" dedi. Tırnaklarıyla kazıyıp kazandıklarını kan davası nedeniyle kaçmak için satmaya hazırlanırken, barışın sağlandığını ifade eden Taşkın, "Bu kan davalarının artık son bulması gerekiyor. Cahiliye devrinden kalan kan davası, Müslüman insanlara yakışmıyor. Bu kan davası bizi maddi ve manevi çökertti. Bir çaylarını dahi içmediğimiz amcamızın çocuklarının cahilliğinin faturası bize kesildi. Uzun süre arazilerimizi ekip biçemedik, evimize giremedik. Devlet dairesinde çalışan çocuklarımızın tayinini başka yerlere çıkarmak sorunda kaldık. Daha sonra aşiretler bir araya geldi. Karşı tarafa bir miktar da para vererek barıştık. Nihayet huzura erdik" diye konuştu.

'ACIMIZI İÇİMİZE GÖMDÜK'
Çocuklarıyla kardeşini toprağa veren İsmail Aslaner, her şeye rağmen barıştıklarını belirterek, "Çocukların top kavgasının ardından 50 yıllık komşum olan İbrahim ve oğlu Ahmet Taşkın, çocuklarımı ve ağabeyimi öldürdü. Bu olayın ardından köyü terk ettiler. Yakın çevremiz ve komşularımız intikam almamızı istedi. Ama biz bu işin daha fazla sürmesini istemedik. Kardeşimin 14 çocuğu var. Onlar da intikam almak istedi. Ama buna izin vermedik, araya giren hatırı sayılır kişiler ve aşiretlerin de ısrarlarıyla kan davasını sonlandırdık. Yaşadığımız tüm acılara rağmen 'barış' dedik ve barıştık" diye konuştu.

BARIŞARAK BÖLGEYE ÖRNEK OLDULAR
Şanlıurfa'nın 25 bini bulan nüfusuyla en geniş aşiretlerinden biri olan Haltan aşiretine üye Günbeyi ailesi içinde kan davasına dönüşen kuzen kavgası 1978'de başladı. Bugün 60 yaşında olan Reşat Günbeyi, arazi anlaşmazlığı nedeniyle kuzenleri Bozan ve Muhittin Günbeyi kardeşleri öldürdü. Yaklaşık bir yıl firari olarak kaçtı, sonra teslim oldu. Cezaevinde 12 yıl yattıktan sonra serbest kaldı. Ama kendisi cezaevindeyken acıya dayanamayan eşi üzüntüden hayatını kaybetti.

EŞİNİN CENAZESİNE KATILAMADI

Reşat Günbeyi eşinin cenazesine bile katılamadı. Cezaevinden izin çıkmıştı ama kan davası başladığı için saldırıya uğramaktan korkan Reşat Günbeyi eşinin yanında son kez bulunamadı. Ve ilk cinayetlerden 18 yıl sonra kan davası yeni kurbanını aldı. Reşat Günbeyi'nin evli ve iki çocuk babası olan oğlu Halil öldürüldü. Aile içindeki kan davası 'daha fazla kan akmasın' diyen büyüklerin araya girmesiyle 2000'de barışla noktalandı. Reşat Günbeyi, "Hem acı yaşattım, hem acıyı yaşadım. Batsın böyle örf ve adet. Keşke bu yaşadıklarımız hiç olmasaydı. Anlık öfke bizi nerelere götürdü. Hayatımızın akışını değiştirdi. Ben oğlumu ve eşimi kaybettim. Aynı şekilde öldürdüğüm kişiler de benim kanımdandı. Kendi kanımı akıttım" dedi.

'KÖKLERİNİ KURUTUN' DEDİLER
İlk olayda babası ve amcasını kaybeden Müslüm Günbeyi ise barışmalarına engel olmak isteyenlerin çıktığını belirterek, "Barışacağımız zaman birçok kötü niyetli hatta akrabalarımız, 'Neden barışıyorsunuz, gidin köklerini kurutun' diye bizi kışkırtıyorlardı. Ama bunları dinlemeyip, barışı seçtik. Şimdi düğünlere, taziyelere birlikte gidiyoruz. Geçmişte yanlış yapıldı ama biz bir aileyiz" dedi. Günbeyi ailesinin barışı bölgede de örnek oldu. Kuzenlerin barışmasını örnek alan pek çok aile kan davasını sonlandırdı.

'ISRARLA KAN İSTEYEN YAKINLARI SUSTURDUK'
50 yıllık komşuralı olan Taşkın Ailesi'yle yakınlarının tüm baskılarına karşın kan davalarını sonlandırdıklarını dile getiren İsmail Aslaner, "Araya giren hatırı sayılır kişiler ve aşiretlerin ısrarı etkili oldu. Yaşadığımız tüm acılarımıza karşın 'Barış' dedik" şeklinde konuştu.

YARIN: 70 YILLIK KOMŞULARIN KAN DAVASI 2 AYDA BARIŞLA BİTTİ


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yok yere 4 can gitti aklı selim kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN