Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90 çocuğa gülmeyi yeniden öğrettiler

Gönüllü plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahlar tarafından kurulan İnterplast Türkiye Derneği, TİKA'nın desteğiyle 90 Özbek çocuğu sağlığına kavuşturup aynalarla barıştırdı

Giriş Tarihi: 17.10.2013
Kuruldukları 1987 yılından bu yana ihtiyaç sahibi çocukları karşılıksız ameliyat eden İnterplast Türkiye Derneği, ağırlıklı olarak doğuştan dudak ve damak yarığı olan çocukları ameliyat edip, bu çocukların yıllar sonra ilk kez gerçekten gülmesini sağlıyorlar. Şimdiye dek Hindistan'dan Afrika'ya, savaş sonrası Makedonya'dan Afganistan'a ve Suriye'ye kadar pek çok ülkeye giden sağlık ekipleri burada, o ülkenin sağlık bakanlığının ve yerel ekiplerinin belirlediği hasta çocukları ameliyat ediyorlar. Son yıllarda Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) destek verdiği ekip, ülkeye bir ameliyathane oluşturacak ekipmanlarıyla birlikte geliyor. Son olarak 16 kişilik sağlık ekibiyle 26 Eylül'de Özbekistan Buhara'ya giden ekibin başındaki Prof. Dr. Deniz İşcen, 6 Ekim'e kadar günde 20'ye yakın çocuğu ameliyat ederek toplam 90 çocuğu sağlığına kavuşturduklarını anlattı. Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın kızı Gülnara Kerimova'nın başkanı olduğu Fund Forum'a bağlı Kadınlar Konseyi ile işbirliğinde, 0-24 yaş arasındaki 210 çocuk ve genç muayene edilerek, durumu elverişli 90 çocuk ve gence plastik cerrahi ameliyatı yapıldı.

AYNADAKİ GÜLÜMSEME

Yaklaşık 13 yıldır İnterplast ile Kazakistan, Özbekistan, Nahçıvan, Gürcistan, Moldova'da yüzlerce çocuğun hayatını değiştiren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Prof. Dr. Deniz İşcen kendisi dışında 3 plastik cerrahi profesörü, 4 uzman-asistan, 2 anestezi profesörü ve asistanı, 3 hemşire, 2 anestezi teknikeriyle birlikte Buhara'da çalıştı. Bu yıl 5. kez Özbek çocuklarını ameliyat ettiğini anlatan İşcen "Geçtiğimiz yıl Namangan şehrinde 5 günde 98 çocuğun ameliyatını Hacettepe Üniversitesi'nden ekip arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Yine bu yıl Hacettepe ve 19 Mayıs Üniversitesi'nden arkadaşlarla birlikte çalıştık. Yerel yetkililer ve Özbek doktorlar çalışmaların başarılı sonuçlarını gördükçe, bize hem yardımcı oldular hem de her yıl gitmemiz için bir yıl önceden söz almaya başladılar. Onların bu daveti ve desteği, minnet duyguları bize büyük bir manevi güç kazandırıyor" dedi. Ailelerin ve çocukların kendilerine gösterdikleri ilgiden çok mutlu olduklarını kaydeden İşcen, yaşadığı duyguları şu sözlerle anlattı: "Gürcistan da yetiştirme yurtlarından kimsesiz çocuklar getirilmişti. 12-13 yaşlarındaki iki kardeşte de geniş dudak damak yarıkları vardı ve bu nedenle de konuşmaları da gelişmemişti. Ameliyat sonrası yataklarında yatarken biri eline bir ayna bulmuş, kendine bakıyor ve ve gülümsüyordu. Bu beni çok mutlu etti. Daha sonra o çocuklar bizimle Tiflis'e kadar seyahat ederek gece boyu trende kucağımızda uyudular. Dönüşte hepimiz kendimizi daha iyi hissediyorduk."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90 çocuğa gülmeyi yeniden öğrettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN