Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CIA'nın eski başkanı, bizim Davit değil mi?

Eski CIA başkanı Petraeus'un 46 yıl önce Aydın Sultanhisar'da öğretmenlik yaptığı öne sürüldü. 'Barış Gönüllüsü Davit'in öğrencileri, onun gizemli hallerinin hep şüphe çektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'nın eski başkanı David Howell Petraeus, gençlik yıllarında Türkiye'de öğretmenlik mi yaptı? Aydın Sultanhisarlı, o dönemin öğrencilerinin bu soruya yanıtı "kesinlikle evet". Öyle ki, uzun süredir yaptıkları tüm sohbetlerinin ana konusu sadece Petraeus. Şimdi 60'lı yaşlarındaki grup, askeri kariyerindeki zirveden sonra CIA'nın başkanlığına kadar yükselen Petraeus'un, "Barış Gönüllüsü" sıfatıyla kendilerine bir yıl boyunca İngilizce eğitimi veren Davit Willy Van De Grift olduğundan emin. Petraeus'un daha sonra soyadını değiştirdiğini öne süren öğrenciler, "Yıllar sonra televizyonda görünce şüphe etmeye başladık. Sonra eski fotoğraflara bakıp anılarımızı tazeledikçe o olduğundan emin olduk. Gençlik yıllarında çok hırslıydı. O zaman bile bu başarılara ulaşacağı her halinden belliydi" diye konuştu.

'DERSİNDEN HAYIR YOKTU'

Sultanhisar Ortaokulu'nun 1966-67 öğretim döneminde, o dönem İngilizce bilmeyen memurlar tarafından 'Davit' Willy Van De Grift olarak geçen öğretmenin öğrencilerden Ekrem Başaran, "Bana ilginç sorular sorar, 'beni köylere götür' derdi. Zayıf Türkçesiyle köylülerle konuşur, notlar tutardı. 'bunu neden yapıyorsun' dediğimde de, 'zamanı gelince anlarsın' karşılığını verirdi" diye konuştu. Emekli eğitimci Mehmet Sümer ise yıllar sonra onun bir öğretmenden çok, 'ajan' davranışları gösterdiğini daha net anladığını söyledi. Sümer, "Ders anlatması zayıftı. Bunu öğretmen olduğumda daha iyi anladım. Sadece ABD propagandası yapardı. Öğretim yöntemini bilmediği için İngilizcesinden bir hayır görmedik" dedi. En yaşlı öğrencisi Zeki Peköz de "Okuldan çok çarşıda esnafla vakit geçirirdi. Petraeus, 'Bizim Davit'ten başkası değil" diye konuştu.

YASAK AŞKLA GİDEN ÇUVALCI KOMUTAN
Yasak aşk yaşadığı ortaya çıkınca istifa eden Petraeus (solda), Türk askerlerinin başına çuval geçirildiği dönemde Kuzey Irak'tan sorumluydu. 66-67 dönemi İngilizce öğretmeni "Davit" Willy Van De Grift'ten (üstte) bu fotoğraf kaldı.

Ali KAYADİBİ /
SABAHBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CIA'nın eski başkanı, bizim Davit değil mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN