Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 ülkeden Köroğlu için 'UNESCO harekâtı'

Giriş Tarihi: 19.10.2013

1'inci Köroğlu Festivali öncesi Bolu Belediye Başkanı Yılmaz iddialı konuştu: Robin Hood'u dünya tanıyor. Köroğlu'nun kültür mirası listesine alınması için Türk Cumhuriyetleri ile çalışacağız

16. yüzyılda yaşayan halk ozanı Köroğlu'nun UNESCO Kültür Mirası'na alınması için 5 ülke ortak hareket etme kararı aldı. Bolu Belediye Başkanı, Alaaddin Yılmaz, Köroğlu için Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan ile birlikte çalışacaklarını belirtti. Bolu Belediyesi, Köroğlu'nun yaşatılması için 26-29 Ekim arası "Marka Şehir Bolu 1. Köroğlu Festivali" yapacak. Bu festival ile Türk Cumhuriyetleri, ortak kahramanları olan Köroğlu içinde bir araya gelecek. Belediye Başkanı Yılmaz, "Bolu'da 90 bin metrekarelik Köroğlu Parkı yapacağız. Bu parkta 25 metre yüksekliğinde Bolu'nun her yerinden hatta otoyoldan bile görülebilecek dev bir Köroğlu heykeli dikeceğiz. Batı dünyasının kahramanı olan Robin Hood'u dünya tanıyor. Robin Hood'dan daha evrensel bir değer olan Köroğlu'nu da dünya tanımalı. Bu bizim sorumluluğumuzdur. Türk dünyasında Köroğlu efsanesinin geçtiği şehirlerle Köroğlu kardeşliği oluşturacağız. Türk dünyasında bu amaçla ortak işbirliği oluşturulacak. Tüm kardeş ülkeler olarak Köroğlu'nun UNESCO Kültürel Miras Listesi'ne alınması için ortak hareket etmek için girişimlere başladık. Önümüzdeki hafta düzenlenecek festivalde takvimi belirleyeceğiz. Biz, Bolu'yu Köroğlu ile özdeş marka şehir haline getirmek istiyoruz. Nasıl ki Mevlânâ denince Konya akla geliyorsa Köroğlu deyince Bolu akla gelecek" dedi.

KÖROĞLU ŞU DİZELERİ YAZM IŞTIR:
Benden selâm olsun Bolu Beyi'ne Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır At kişnemesinden, kalkan sesinden Dağlar seda verip seslenmelidir Düşman geldi tabur tabur dizildi Alnımıza kara yazı yazıldı Tüfek icat oldu mertlik bozuldu Eğri kılıç kında paslanmalıdır.

KÖROĞLU KİMDİR?
Osmanlı padişahlarından 3. Murat döneminde yaşadığı tahmin edilen Köroğlu'nun gerçekte eski bir asker ve Celali eşkıyası olduğu sanılıyor. Asıl adı 'Ruşen Ali' olan Köroğlu, halk arasında zalime başkaldıran, yaşlılara zayıflara dokunmamayı, dertlilerin derdine derman olmayı öğütleyen bir yiğit olarak biliniyor. Ünü Kafkaslar'dan Rumeli'ye kadar yayılan Köroğlu, hem ünlü bir eşkiya hem de hece vezniyle şiirler söyleyen bir halk ozanı olarak efsaneleşiyor. Bolu Beyi, getirdiği atı beğenmediği için seyis babasının gözlerine mil çektirince, intikam almak için dağlara çıkıyor. Ruşen Ali, babasının tarif ettiği tarzda tayı besler. Yusuf, oğluna intikamını almasını tavsiye ettikten sonra ölür. Ruşen Ali Kır-At'ı ile birlikte dağa çıkar. Köroğlu diye ün alır, bir derebeyi gibi yaşamaya başlar, her savaşta üstün gelir; bezirganlardan, beylerden, paşalardan aldıklarını yoksullara dağıtır. Tüfek icat olunup da eski yiğitlik gelenekleri bozulunca, "sır olur", Kırklar'a karışır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 ülkeden Köroğlu için 'UNESCO harekâtı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN