Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddet mağduru 40 kadına yeni kimlikle yeni hayat...

'Tanık koruma' programı sayesinde ülke genelinde 40 kadına yeni bir kimlik verildi, kimlik bilgilerine ulaşım da kısıtlandı. 10 yıl şiddet gören 3 çocuklu S.K. de artık A.Z. ismiyle özgür bir hayat sürüyor

Giriş Tarihi: 19.10.2013
Türkiye'de 'tanık koruma' programı kapsamında 5 ay önce hayata geçirilen 'kimlik değişiminden' faydalanan 40 kadın hayatlarında yeni sayfa açtı. Yıllarca eşinden işkence ve şiddet gören S.K. bu kadınlardan sadece biri. 10 yıl süren işkenceden 2 yıl önce polise sığınarak kurtulan 3 çocuk annesi S.K. yeni ismi A.Z. ile yeni bir hayata başladı.

30'UNDAN SONRA A.Z. OLDU

Şiddet gören binlerce kadın için uygulanan 'tanık koruma' programının hayata geçmesiyle 5 ay içinde 40 kadının ve çocuklarının kimlik bilgileri değişerek nüfusta yeni bir sayfa açıldı. Kimlik değiştirme işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirildi. Yeni adresleriyle tüm kimlik bilgileri değişen kadınlarla çocukları için nüfus bilgilerine ulaşım kısıtlandı. Nüfus bilgeleri sorgulandığı zaman "Hiçbir kayıt verilemez" ibaresi çıkarken istihbarat kurumları görevlilerinin de bilgilere ulaşması engellendi. İmam nikâhlı eşi B.Ç.'den yıllarca işkence gören S.K. de 'tanık koruma' sayesinde yeni bir hayata adım atan şirret kurbanlarından biri. O ve 3 çocuğu yıllarca gördükleri şiddetten bir yıl önce polise sığınarak kurtuldu. S.K. ve çocukları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı bir sığınma evine yerleştirilirken yeni 6284 Sayılı Kanun'un 4/ç maddesi uyarınca "Kimlik ve ilgili diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesine, koruyucu ve önleyici her türlü tedbirin alınmasına" karar verdi. Kararın üzerinden bir yıl geçtikten sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş ��ubesi bünyesinde "Kadına karşı şiddet" bürosu aracılığıyla S.K. ve çocuklarının tüm kimlik bilgileri değişti. 30 yaşına kadar S.K. ismiyle yaşayan genç kadın da A.Z. olarak yeni bir sayfa açtı. Çocuklarının da kimlik bilgileri değişen A.Z. kadın dernekleri sayesinde tuttuğu yeni evinde huzur içinde yaşadığını ifade ederek, "Yıllar sonra ilk kez kendimi özgür ve güvende hissediyorum" diye konuştu.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde 5 ay önce çalışmaya başlayan 'Kadına Karşı Şiddet Büroları' İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kayseri mahkemelerinden çıkan kararları uygulayarak 40 kadının kimlik bilgilerinin değiştirilmesini sağladı. Ülke genelinde verilen mahkeme kararları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca Emniyet'e yönlendiriliyor. "Kadına Karşı Şiddet Bürosu" nüfus müdürlüğü ile bağlantıya geçerek kadının istediği isim ve soyisimle yeni bir kimlik sayfası açıyor. Kimlik bilgileri değişen kadın ve çocukların resmi kurumlardaki kayıtları donduruluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddet mağduru 40 kadına yeni kimlikle yeni hayat...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN