Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurtları tedavi ediyor kuşlara uçmayı öğretiyor

Veteriner Ayşegül Karaahmetoğlu, Kafkas Üniversitesi'ne bağlı merkezde yaban hayvanları tedavi ediyor. Bugüne kadar tilki, kurt gibi 100 hayvanı sağlığına kavuşturdu

Giriş Tarihi: 20.10.2013
Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi sorumlu hekimi Veteriner Hekim Ayşegül Karaahmetoğlu, kurtları tedavi ediyor, kuşlara tekrar uçmayı öğretiyor, zamanının büyük bölümünü zor doğa koşulları içinde geçiriyor. Aynı zamanda Yaban Hayatı Rehabilitatörü olan genç kız, bugüne kadar yüzün üzerinde yabani hayvanı tedavi etti.

ABD'DEN SERTİFİKA
İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun olan Ayşegül Karaahmetoğlu, geçen yıl gittiği ABD'de IWRC'nin (International Wildlife Rehabilitation Council) düzenlediği ve uluslararası geçerliliği olan yaban hayatı rehabilitatörlüğü sınavında başarılı oldu. 'Yaban hayatı rehabilitatörü' sertifikası alan genç veteriner, yabani kuşları kurtarma, öksüz yavruların büyütülmesi, bakım, rehabilitasyon ve yırtıcı kuşların eğitilmesi konusunda eğitim gördü. Ayşegül Karaahmetoğlu, Amerika'da yabani bir dalgıç kuşunun yuttuğu 2 adet balıkçı oltası kurşununun çıkarılması operasyonuna katıldı. Ayrıca ameliyat görüntüleri Wisconsin eyaletinde yerel kanal Channel 12'de yayınlandı. ABD'de yabani hayvanlarla geçirdiği 3 ayın ardından Türkiye'ye dönen genç veteriner, sorumlu hekimliğini yaptığı Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde çalışmalarına devam ediyor. Merkezin 2 yıl önce kurulduğunu belirten Karaahmetoğlu, "Kurulduğu yıldan bu yana 100'ün üzerinde yabani hayvanı sağlığına kavuşturup doğaya saldık. Bunların arasında tilki, karaca, kurt gibi yırtıcı hayvanlar var" dedi. Mesleğini sevdiğini anlatan genç kız, "Kurt arazisi, ayı arazisine çıkıyoruz bol bol. Geçen sene ve bu sene gerçekleştirdiğimiz projeler dahilinde arazide çokça zaman geçiriyoruz. Kars bilindiği üzere kışın çok kar yağışı alan ve soğuk iklime sahip bir bölge. Orman arazisi çalışması yaptığımız zamanlarda zorluk çekiyoruz" dedi. Üniversitede boz ayılar üzerine yüksek lisans eğitimine devam ettiğini anlatan veteriner hekim Ayşegül Karaahmetoğlu, Kuzey Doğa Derneği'nin Türkiye'de ilk kez 2011 yılında gerçekleştirdiği 'Kurt Yakalama Ve Takip Projesi'nde ve 2012 yılında gerçekleştirdiği 'Bozayı Yakalama ve Takibi Projesi'nde sorumlu yaban hayatı hekimi olarak çalıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtları tedavi ediyor kuşlara uçmayı öğretiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN