Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daha ilk maaşını bile almamıştı

Manisa'nın Soma ilçesinde dün özel bir kömür madeni işletmesinde çıkan yangında ölen Yunus Güçlü'nün (47), geçen ay işe başladığı ve ilk maaşını almasına 5 gün kala yaşamını yitirdiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 21.10.2013 17:44 Güncelleme Tarihi: 21.10.2013 17:55
Kardeşlerine ait iki odalı küçük bir evde eşi ve 6 çocuğuyla oturan Yunus Güçlü, uzun süredir köyü ve civardaki tarlalarda ter dökerek ailesinin geçimini sağlamaya çalışıyordu.

"Elde ettiği kazanç, çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyince" kömür madeninde çalışmaya karar veren Güçlü, geçen ay Soma'daki işletmenin kapısını çaldı. Ancak, ilk maaşını bile almadan, dün sabah madende çıkan yangın sonucu yaşamını yitirdi.

Güçlü'nün, kısa süre çıkan benzer bir yangından da şans eseri kurtulduğu öne sürüldü.

ACILI EŞİN SÖZLERİ

Güçlü'nün, Balıkesir'in Savaştepe ilçesi Sıtmapınar köyündeki evinde, üzüntü hakim.

Gözyaşlarına hakim olamayan acılı eş Beyda Güçlü (42), "yeterli önlemi almamakla" itham ettiği firma yetkililerine duyduğu tepkiyi dile getirdi.

Eşinin, "en fazla 1200 lirayı bulacak" ilk maaşını bu ayın 25'inde alacağını ancak buna ömrünün yetmediğini belirten gözü yaşlı kadın, "Maaşını almaya 5 gün kala öldü. Maaşında, parasında değilim, keşke hep yanımızda kalsaydı, oralara gitmeseydi" dedi.

Yunus Güçlü'nün, işe başlamasından kısa süre sonra benzer bir yangından şans eseri kurtulduğunu anlatan eşi, "O yangın bu kadar büyük değildi belki ama bir tehlike atlattı. Bana 'Önlem almıyorlar' demişti. Önlem alınmıyorsa gitmemesini söyledim ama 6 çocuğa nasıl bakacaktık? Neden önlem almıyorlar, canları yakıyorlar?" diye konuştu.

Kendilerine ait evlerinin bile bulunmadığını, 6 çocuğuyla ortada kaldığını belirten Beyda Güçlü, ne yapacağını kara kara düşünüyor.

Soma'da özel bir kömür madeni işletmesinde yangın çıkmış, dumandan etkilenen işçilerden Yunus Güçlü hayatını kaybetmişti, çok sayıda işçi yaralanmıştı.

Yangınla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, iki kişi tutuklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daha ilk maaşını bile almamıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN