Sürprizlerin en güzeli

Giriş Tarihi: 21.10.2013

Genetik tüp bebek tedavisinde rahme iki embriyo konuldu. Ancak üçüz gebelik oldu. Doktorlar "riskli" diyerek tek yumurta ikizlerinin kalbinin durdurulmasını istedi. Aile karşı çıktı. O bebeklerden biri doğdu

Konya'da genetik tüp bebek tedavisiyle rahmine iki dondurulmuş embriyo yerleştirilmesine rağmen üçüz bebeklere hamile kalan genç kadına doktorlar, gebeliğin sağlıklı ilerlemesi için anne karnındayken tek yumurta ikizlerinin kalbinin durdurulması teklifinde bulundu. Bu duruma karşı çıkan ve doğumdan sonra iki bebeklerini kaybeden çiftin, tek yumurta ikizlerinden "Hasan Emir" ismi verilen bebek hayata tutundu. Mehmet (25) ve Arzu Dündar (23) çifti, 6 yıl önce hayatını birleştirdi. Genç kadın, hamile kalmasına rağmen dört kez düşük yaptı. Bunun üzerine çok sayıda hastaneye başvuran Dündar çifti üç kez kez aşılama, iki kez de tüp bebek tedavisi denemesine rağmen olumlu sonuç alamadı. Novafertil Tüp Bebek Merkezi'nde ilk denenen genetik tüp bebek tedavisinde de başarılı olunamayınca ikinci kez, önceden dondurulan iki embriyo annenin rahmine yerleştirildi. Arzu Dündar, embriyolardan birinin parçalanması üzerine üçüz bebeklere hamile kaldı. Kendilerinden sağlıklı gebelik için tek yumurta ikizlerinin kalbinin durdurulması istenen çift, bu teklife karşı çıktı. Genç kadının, 6,5 aylık hamileyken dünyaya getirdiği bebeklerinden Durmuş Emin bir haftalık, Fatma Berra ise 35 günlükken hayatını kaybetti. Çiftin hayatta kalan tek bebeği ise kalbi durdurulması istenen "Hasan Emir" oldu. Başkent Üniversitesi Konya Araştırma ve Uygulama Hastanesinde uzun süre solunum cihazıyla yaşatılan, şimdi üç aylık olan Hasan Emir, taburcu edildi.

SAKATLIK RİSKİ VARDI
İkizlerinin kalbinin durdurulmasına karşı çıktıklarını söyleyen Aslı Dündar, "İkizlerin 'sakat' olabileceğini söylediler. Ben 'olsun üçünü de istiyorum' dedim. Üçüzleri düşüreceğim diye çok korktum" dedi. Çiftin doktoru Ali Sami Gürbüz ise "Üçüz gebeliğin riskleri vardı. Tedirgin olduk. Bebeklerin hepsini kaybedebilirdik. Aile sözümüzü dinlemiş olsaydı hiçbiri hayatta olmayacaktı" diye konuştu.

"ALLAH EVLAT ACISI VERMESİN"
Arzu Dündar "Bir ayda iki evlat acısı yaşadım. Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın. Çok zor bir durumdu. Dünya daralmış, başıma yıkılmış gibi oldu. Hamileliğimde yaşaması istenilen bebeğim sağlık sorunlarıyla doğdu. Eğer ikizlerin kalbinin durdurulmasına onay vermiş olsaydık, şu an kucağımız boş kalacaktı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürprizlerin en güzeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN