'9. Gezegen'de kar endişesi

Giriş Tarihi: 22.10.2013

Kar yağışı nedeniyle dış dünyayla 9 ay boyunca bağlantısı kesildiği için "9. Gezegen" diye adlandırılan Van'ın Bahçesaray ilçesi, kışa erken girmenin endişesini yaşıyor

Van'ın Bahçesaray ilçesi, Nam-ı diğer ismiyle "9. Gezegen"... Yoğun kar yağışı nedeniyle dış dünyayla bağlantısı 9 ay boyunca kesilen Bahçesaray, "9. Gezegen" diye adlandırılıyor. Önceki gün başlayan kar yağışının bu yıl erken gelmesi nedeniyle köylünün en büyük geçim kaynağı olan cevizler kurudu, sebzeler dondu. 3 bin 200 rakımlı Karabet Geçidi'nde birçok araç yolda kaldı. Köylülerin, hayatlarını felç eden kar endişesi ikiye katlandı. İlçeye uzaklığı 11 kilometre olan Çatbayır Köyü Muhtarı Abbas Özay, "Köyümüz 170 hane. Bana bağlı Düzbaşı, Papatya, Keskin ve Çatbayır mezraları da var. Kar yağışı nedeniyle hayvanlarımızı dışarı çıkaramadık. Erken yağması bizi gafil avladı. İlkbaharda soğuk vurdu. Cevizlerimiz dondu. Şimdi ise kar yağışı nedeniyle seralarımız. Karın kapattığı damların üzerini temizledik. Tezek yakmaya başladık. Buralarda kış 6 ay sürer. Bu süre içerisinde hem ilçeye hem de Van'a gidemiyoruz" dedi.

KIŞ ÇETİN GEÇECEK GİBİ

Karabet Geçidi'nde her yıl kasım ayı ortalarında başlayan karın bu yıl ekimde yağması herkesi şaşırttı. Bahçesaray Belediyesi çalışanı Nimetullah Burtağ, bu yıl karın erken yağmasının kışın çetin geçeceği anlamına geldiğini söyledi. Yıllar sonra ilk kez bu yıl ekimde karın yağdığını ifade eden Burtağ, "İlçemizin Van ve çevresiyle bağlantısı kış aylarında kesiliyor. 9 ay boyunca dış dünyadan kopuyoruz. Bu nedenle ilçenin adı 9'uncu gezegene dahi çıktı. Ancak, geçen yıl ilk defa yollarımız iki ay kapalı kaldı. Karabet Geçidi'ne kar yağınca kışın geldiğini biliyoruz. Her zaman kasım ayının ortalarında kar yağarken, bu yıl ekimde bölgeye kar düştü. Bu da şunu gösteriyor ki; çetin bir kış bizi bekliyor" diye konuştu.

BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ

Kar yağdığı zaman bölge halkının da 6 ay geçiş yapamadığı Bahçesaray-Van karayolunun sürekli açık kalması için Başbakan Tayyip Erdoğan da talimat verdi. Karayolları tarafından Karabet Geçidi'nde yapımı süren 2 kilometre uzunluğundaki kar tünelleri ilçe yolunun 12 ay açık kalmasını sağlayacak. Tünellerin bu yıla yetiştirilmesi planlanıyor. Bölgede çetin geçen kış şartlarının filmlere bile konu olduğu Bahçesaray yolu 15-20 yıl öncesine kadar 9 ay kapalı kalıyordu. Ancak son yıllarda karayollarının gerçekleştirdiği genişletme çalışmaları neticesinde, yol sadece son yıllarda sadece 3-4 ay kapalı kalıyor. Geçen yıl ise yol 45 günde ulaşıma açılmıştı.

SON 5 YILDA İLK DÜŞEN KAR
2008: 15 Aralık
2009: 1 Aralık
2010: 25 Kasım
2011: 18 Kasım
2012: 4 Aralık
2013: 20 Ekim


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'9. Gezegen'de kar endişesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN