Türkiye'nin en iyi haber sitesi

paraşütü neden tasarladı?

Giriş Tarihi: 22.10.2013 02:23 Güncelleme Tarihi: 11.2.2014 12:13
Paraşütle ilk atlayışın 216'ncı yıldönümü Andre-Jacques Garnerin için hazırlanan özel doodle ile kutlanıyor.

22 Ekim 1797'de Fransız havacı ve balon pilotu Andre-Jacques Garnerin paraşütle atlayan ilk insan oldu. Andre-Jacques Garnerin paraşütü esir düştüğü hapishaneden kaçmak için tasarlamıştı.

Andre-Jacques Garnerin'in Hayatı

31 Ocak 1769'da Paris'te doğan Andre-Jacques Garnerin fizik okudu ve 1793 yılında Fransız ordusunda görev aldı. Fransız Devrim Savaşları'nda İngiliz birliklerine esir düşen Garnerin, Avusturyalılara teslim edildikten sonra Macaristan'da 3 yıl esir tutuldu. Hapishaneden kaçmak için paraşütü tasarlayan Garnerin değişik irtifalardaki denemelerinin ardından 22 Ekim 1797 yılında Paris Monceau parkına ipek bir paraşütle iniş yaptı.

Andre-Jacques Garnerin'in paraşütü ve ilk atlayış
Ünlü Fransız mucit, bilim adamı ve baloncu Jacques Charles'ın öğrencisi olan Garnerin, ilk denemelerini şemsiye benzeri bir paraşütle yaptı. İlk atlayışında kullandığı paraşüt kapalı bir şemsiyeye benziyordu . Ortasından bir boru ve bu borunun içinden de bir ip geçiyor, bu ip balona bağlanıyordu. Garnerin, paraşütün altına eklediği sepet ile 900 metre yükseklikten süzüldüğünde paraşütü balona bağlayan ipi kesti. Böylece balon havalanmaya devam ederken Garnerin ve paraşütü aşağı iniyordu. İniş esnasında şiddetle sallanan sepetteki Garnerin yere hızlı bir iniş yapsa da yara almadan kurtuldu. Garnerin'in kullandığı şemsiye benzeri paraşüt 7 metre çapındaydı. Henüz 21 yaşında ilk uçuşunu gerçekleştiren Garnerin bu atlayışı ile paraşütle atlayan ilk insan oldu.

Daha sonra evlendiği öğrencisi Jeanne Geneviève Labrosse de baloncuydu ve paraşütle atlayan ilk kadın olarak tarihe geçti.
Andre-Jacques Garnerin'in 18 Ağustos 1823 tarihinde Paris'te yeni bir balon yaparken yaşanan bir kaza sonucu öldü.

Google Andre-Jacques Garnerin'i unutmadı

Andre-Jacques Garnerin'in anısına hareketli bir doodle hazırlayan Google, bir insan tarafından paraşütle yapılan ilk atlayışın 216'ncı yıldönümünde hatırlatıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Andre-Jacques Garnerin paraşütü neden tasarladı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN