Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcak kemoterapiyle ömrü uzadı

Libya ve Tunus'ta "Son günlerinizi evinizde geçirin" denilen Muftah Alkish, şansını İstanbul'da denedi. 100 adet tümör temizlenip 45 derecelik sıcak kemoterapi uygulanan Alkish'in ömrü, en az 2 yıl daha uzadı

Giriş Tarihi: 22.10.2013
Libyalı emekli tarih öğretmeninin Türkiye'de karnından 3 kilo ve tam 100 adet tümör temizlenince rekor kırıldı. Ameliyat sırasında uygulanan 45 derecelik sıcak kemoterapi sayesinde ise ortalama 2 ay olan yaşam süresi tıbbi olarak en az 2 yıl daha uzatıldı.

TÜMÖR AVI

67 yaşındaki Muftah Alkish, karnında bir kitle fark etti. Karnı hamile gibi günden güne şişen ve hareket etmekte zorlanmaya başlayan Alkish, önce Libya'da doktora gitti. Doktoru kanser olabileceğini söyledi ve endoskopi yapılması için Tunus'a gönderdi. Endoskopi sonucu temiz çıkınca biyopsi yapıldı. 18 gün sonra ise karın zarı kanseri olduğu ortaya çıktı. Yemekten sonra devamlı karnı ağrıyan, şiş karnı yüzünden eğilip kalkamayan Muftah Alkish'e Tunus'taki doktorları yaptıkları ileri tetkiklerden sonra, "Terminal dönem yani dördüncü evredesiniz. Bu durumda herhangi bir şey yapılamaz. Son günlerinizi evinizde geçirin" dedi. Tedavisi için hemen arayışa geçen Libya Sağlık Bakanlığı, Muftah Alkish'a İstanbul'a gitmesini önerdi. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu, Alkish için son dönemde karın zarına yayılan ve hiçbir şey yapılamayan hastalara uygulandıkları yöntemi uyguladı. "Tümör avı" da denilen sitoredüktif cerrahide açık ameliyatla önce karın zarına yayılmış tümörler temizleniyor. Yine ameliyat sırasında hastaya 42-43 dereceye kadar ısıtılan özel makineler sayesinde 1.5 saat kadar sıcak kemoterapi uygulanıyor. Böylelikle direkt vücuda temas eden Hipek sıvısı yani kemoterapi, iyi seçilmiş hastalarda çok etkili oluyor. Son dönem hastasının ömrü 1-2 aydan 2 yıla kadar çıkabiliyor. Bütün bu süreçlerden sonra Muftah Alkish sağlıklı olarak ülkesine döndü.

'Geldiğinde karnı şişti hareket edemiyordu'
Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu (Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı): Ameliyat esnasında sıcak kemoterapi en çok ABD'de yapılıyor. Türkiye'de ise 1.5 yıldır uygulanıyor. Alkish bize geldiğinde karnı şişti, hareket edemiyordu. Ölüme terk edilmişti. Sadece tümörleri temizlememiz 6 saat sürdü. Sonrasında da 45 derecelik Hipek yani sıcak kemoterapi yaptık. Hastamız hareket edemezken şimdi ayakta, kontrollerine yürüyerek gidip geliyor. Son dönem kanser hastalarının yaşam kaliteleri arttıkça bizde çok mutlu oluyoruz.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcak kemoterapiyle ömrü uzadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN