Ağlar ağlar uyur diye düşündüm

Giriş Tarihi: 23.10.2013

Bebeğini ölüme terk ederek tatile giden öğretmen annenin, "Bebeğimle gitsem ailem beni öldürürdü. Ağlar ağlar uyur sandım, evde bıraktım" dediği ortaya çıktı

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmenliği yapan 34 yaşındaki Seçil Müge Doğanay'ın, henüz 2 aylık bebeğini evde kilitleyip tatile giderek ölüme terk ettiği dehşetin tüyler ürperten detayları ortaya çıkmaya başladı. Hatay Erzin nüfusuna kayıtlı Doğanay, 5 yıl önce evlendi. Yaklaşık 3 yıl evli kalan genç kadın, şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşinden ayrıldı. Boşandıktan sonra Adana'da görevli bir polisle internetten tanışarak birlikte olan genç kadın, onunla evlilik planları yapmaya başladı. Polis memurunun ailesi, genç kadının dul olduğunu öğrenince evliliğe izin vermedi. Bunun üzerine ikili ayrıldı.

KÜRTAJ YAPTIRAMADI

Ancak kısa süre sonra hamile olduğunu öğrenen Doğanay, bebeği aldırmak için hastanelere gitse de yasal süre geçtiği için kürtaj yaptıramadı. Evlilik hazırlığı yaparken gelen ayrılık ve bebek haberi genç kadını psikolojisini bozdu. Hamileliğini hem eski sevgilisi hem de kendi ailesinden gizledi. 27 Ağustos'ta 7 aylık dünyaya gelen ve Berk ismi verilen erkek bebek, erken doğum olduğu için 19 gün boyunca küvezde tutuldu. Bu süreçte genç kadın, okula gidip gelmeye devam etti. Hayata sarılan bebek daha sonra anneye teslim edildi.

BİBERONLA MAMA BIRAKTI

Genç kadın, dubleks evinin girişteki ilk katında, en köşedeki odada bulunan çekyata bebek yatağı yaptı. Yaklaşık 1.5 yıldır kaldığı binada kimseyle konuşmayan, komşularıyla görüşmeyen Doğanay, bebeğini bu odada herkesten saklamayı başardı. Gündüzleri arkadaşlarına emanet edip işe giderken, akşamları da bebeğe kendisi baktı. Uzun süredir ailesinden ayrı olan Doğanay, ısrarla çağrılınca 9 günlük bayram tatili için memleketine gitti. Giderken iyice doyurduğu bebeği düşmesin diye çekyatın dört bir yanını minderlerle destekleyerek kendince önlem aldı. Hatta hazırladığı mamayı da biberonla bebeğin yanına bıraktı. Genç kadın, ifadesinde bebeğini yalnız bırakmadığını, Hale isimli bir arkadaşına emanet ettiğini söyledi. Ancak kadının telefon veya adresini bilmediğini de iddia eden Doğanay'ın, "Ailemin yanında birkaç gün kalıp dönmeyi planlamıştım. Fakat ısrar edilince uzun kaldım. Bebeğimle gitseydim ailem beni öldürürdü. Ağlar ağlar uyur sandım. O yüzden evde bıraktım" dediği belirtildi. Açlık ve susuzluktan ölen bebek, kimse almazsa Gölcük'teki Asri Mezarlığı'nda defnedilecek.

'Kabul edilebilir bir olay değil'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, annenin ihmali sonucu 2 aylık bebeğin yaşamını yitirdiği iddiasıyla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi. Meclis'te gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Şahin, "Kabul edilebilir bir olay değil. İyi bir bilimsel inceleme gerekiyor. Talimatı verdim, bakanlık olarak incelememizi yapacağız. Annenin psikolojisi açısından da bu incelememiz önemli. Sosyal hizmet uzmanlarımızı çalıştıracağız, daha sonra bilgi vereceğiz" dedi. Bu arada Bakan Şahin'in, olayın araştırılması için Ankara'dan bir ekibin de Gölcük'e gitmesi talimatı verdiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağlar ağlar uyur diye düşündüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN