Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 kuşak ressam sergide buluştu

Şükrü Erdiren'in retrospektifi, üç kuşağı bir araya getirdi. Torun Elçi Erdiren ile onun oğlu Onur Erdiren'in eserleri de sergilenecek

Giriş Tarihi: 24.10.2013
Asker ressamlar kuşağının önemli temsilcilerinden Şükrü Erdiren'in görülmemiş eserleri bir retrospektif sergide gün yüzüne çıkıyor. Serginin bir diğer özelliği daha var. Erdiren'in resim yapmayı bizzat öğrettiği ressam torunu Elçi Erdiren ve onun oğlu Onur Erdiren'in de eserleri aynı sergide sanatseverlerle buluşuyor. Yozgat'ta 1914'te doğan Şükrü Erdiren kolera salgınında tüm ailesini kaybetti. Resim becerisi ilk kez 1927'de Tokat'ta askeri ortaokulda keşfedilen Erdiren, 1931'de İstanbul Halıcıoğlu Askeri Lisesi'nde ünlü empresyonist ressam Binbaşı Sami Yetik'in öğrencisi oldu. Lisenin resim atölyesini kuran Erdiren 1954'te New Jersey'de davet edildiği "Magyar Grubu" sergisinde "Yeşil-Kırmızı -Cathleen" adlı yağlı boya çalışmasıyla profesyonel grupta birincilik ödülü aldı ve aynı yıl ABD'de üç kişisel sergi açtı. "İstirahat" adlı yağlı boya portresi Washington Smithsonian Müzesi'nde seçkin eser olarak 3 ay sergilendi. Erdiren'in pek çok eseri İstanbul Harbiye Askeri Müzesi, Cumhurbaşkanlığı, Ankara ve İstanbul Resim ve Heykel müzelerinde bulunuyor. 1991'de kaybettiğimiz Şükrü Erdiren'in eserleri ve desen çalışmaları, bugün Derinlikler Sanat Merkezi'nde kapılarını açacak olan "3 Kuşak Erdiren'ler Retrospektif Sergisi 1"de gün yüzüne çıkıyor.

DEDESİNİN ÇIRAĞIYDI
Şükrü Erdiren'in bizzat resim eğitimi verdiği torunu Elçi Erdiren ve onun oğlu, Marmara Üniversitesi öğretim görevlilerinden Onur Erdiren'in eserleri de bu sergide görücüye çıkıyor. "Babamı 8 yaşındayken kaybettim. Bu nedenle dedemin elinde büyüdüm" diyen Elçi Erdiren şunları söylüyor: "Birlikte Şile'de araziye çıkıp yan yana resim yapardık. Bana ışığı, renkleri nasıl kullanmam gerektiğini tek tek anlatırdı. Şimdi Türkiye'nin önemli değerlerinden biri olan dedemin ve aile sanatımızın genç kuşağa aktarılması için bu sergiyi planladık." Sergi 16 Kasım'a kadar açık kalacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 kuşak ressam sergide buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN