Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göç et, ama bir yere kaybolma!

Nesli tehlike altında olan küçük akbabaları uydu vericisiyle takibe almaya başlayan Kuzey Doğa Derneği, bu yaz Afrika'ya göç eden üç küçük akbabaya daha verici taktı. Akbabalar iki haftada beş bin kilometre uçuyor

Giriş Tarihi: 24.10.2013
Kuzey Doğa Derneği, geçen yıl Ağustos ayında, dünyada nesli tehlike altında olan küçük akbabalara (Neophron percnopterus) uydu vericisi takarak takibe almıştı. Üç akbabadan biri Irak'ta öldü, biri Etiyopya'da kayboldu. Iğdır adı verilen akbaba ise 7.5 ayda 20 bin kilometre kat ederek kışı Etiyopya'da geçirdi ve Tuzluca ilçesine döndükten sonra bu yaz bir de yavru yetiştirdi. Yavrusunu büyüttükten sonra 26 Eylül'de Tuzluca'daki Aras Nehri Kuş Cenneti'nden ayrılan Iğdır'ın yuvasını bulan ekip, 6 Ekim'de Etiyopya'ya varan akbabanın 2 haftada 4 bin 500 kilometre yol katettiğini bildirdi. Bu arada Ağrı, Tuzluca ve Ardahan ismi verilen 3 küçük akbabaya daha verici takıldı. Bir ay önce göçüne başlayan Akbaba Ağrı, 5 bin kilometreden fazla yol kat etti. 8 ülkeden geçen Ağrı, önceki gün Somali'ye ulaştı. Göçlerine daha erken başlayan Tuzluca ve Ardahan adlı akbabaların ise Suriye, Irak ve Suudi Arabistan'ı geçtikten sonra, halen Yemen'de Babel Mendep boğazı yakınında oldukları belirlendi.

37 YIL YAŞIYOR

Proje lideri ve Dernek Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu "Türkiye'de ilk kez verici takılan 3 küçük akbabadan sadece birinin göçünden geri dönebilmesi, sayıları gün geçtikçe azalan bu muhteşem kuşların küresel çapta yok olma tehlikesi altında olduklarının en somut örneği. Küçük akbabalar 37 yaşına kadar yaşıyor. Daha fazla kuşa verici takılması, göç yollarının, kışlama ve üreme alanlarının çok daha iyi anlaşılması ve korunması demek olacaktır. Aras Nehri Kuş Cenneti'ne yapılması planlanan baraj, küçük akbabaların Türkiye'de üredikleri ve beslendikleri en önemli alanlardan birini sular altında bırakacaktır. Küresel tehlikede olan kuş, memeli ve sürüngen türlerini barındıran Aras Nehri Kuş Cenneti'ni korumak mecburiyetindeyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göç et, ama bir yere kaybolma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN