den ölümlerin asıl ilacı eğitim oldu

Giriş Tarihi: 25.10.2013

Türkiye'de her yıl onlarca can alan KKKA hastalığıyla mücadele için, yetkililer kapı kapı dolaşıp eğitim verdi, ye karşı etkin ilaçlama yapıldı ve ölüm vakaları tek hanelere indi

Türkiye'de son 10 yılda 312 kişinin hayatını kaybettiği Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla mücadelede, farklı kurumların koordineli çalışması sayesinde büyük yol kat edildi. Aşısı bulunmayan hastalığa karşı yürütülen tedbir, eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ile birkaç yıl önce 70'lere yaklaşan yıllık ölümlü vakalarının sayısı tek hanelere kadar geriledi.

63 ÖLÜMDEN 8 ÖLÜME…

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de ilk kez 2002-2003 yıllarında görülen ısırmaları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan KKKA hastalığından ölenlerin sayısında ciddi bir azalma oldu. Keneden ölümler 2008 ve 2009 yıllarında 63 ile doruk noktasına ulaşırken, sonrasında düzenli bir azalma yaşandı. Kene ısırığından bulaşan KKKA'dan ölenlerin sayısı geçen yıl 8 bu yıl ise sadece 11 oldu. Aşı çalışmaları henüz neticelenmeyen hastalığa karşı, özellikle kene popülasyonunun yoğun olduğu illerde, kırsal kesimler başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı'nın eşgüdümünde, farklı bakanlık, kurumlar ve yerel yönetimlerin birlikte yürüttüğü çalışmalar olumlu sonuç verdi. Keneyle topyekün mücadele sürecini anlatan Halk Sağlığı Yozgat İl Müdürü Mehmet Akif Karaaslan, KKKA hastalığına karşı en etkili yöntemin korunma olduğunu, bunun da ancak bilgiyle sağlanabileceğini söyledi.

CUMA VAAZINDA ANLATILDI

Hedeflerinin KKKA'dan ölümlerin tamamen önüne geçmek olduğunu söyleyen Karaaslan, aldıkları önlemleri ise şöyle sıraladı:
Riskli bölgelerde ev ev dolaşılarak vatandaşlara eğitim verildi.
Kırsalda yaşayan vatandaşlara Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ve kene aparatı, bilgilendirme broşürü, eldivenden oluşan kene eğitim setleri dağıtıldı.
Kene ile temas sonrası hastalık belirtileri olanların sağlık kuruluşlarına ulaşmaları sağlandı.
İl Müftülüğü aracılığı ile camilerde cuma namazı vaazlarında kene ile ilgili uyarıcı bilgiler cemaate anlatıldı.
Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Koordinesinde riskli bölgelerde tavuk dağıtıldı, doğaya keklik bırakıldı.
Kenelerin artışını önleyen ilaçlama çalışması yapıldı.
Yozgat Belediyesi ile koordineli bir şekilde il merkezinde yeşil alanlar ve piknik alanları belirli bir program dahilinde ilaçlandı.
İl merkezi ve ilçelerde basınyayın kuruluşları aracılığı ile bilgilendirici reklam ve haberlerden oluşan yayınlar yapıldı.
Köy muhtarları ile kene konusunda bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

RİSK BÖLGELERİ SEÇİLDİ
Kene popülasyonunun yoğun olduğu yerlerde insanlara, kene ısırması durumunda yapılması gerekenler ve hastalığın belirtileri anlatıldı. Kenelerle savaş için doğaya keklik bırakıldı, halka da tavuk dağıtıldı. Böylece ölüm vakalarının önü büyük ölçüde alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keneden ölümlerin asıl ilacı eğitim oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN