'Şeritten ayrılma' sinyali

Yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlara takılacak sinyal sisteminde, hatalı şerit değiştiren sürücüler optik, akustik ve dokunsal uyarılar arasından seçilecek en az iki sistem aracılığıyla uyarılacak

Giriş Tarihi: 25.10.2013
Türkiye'de trafik kazalarını önlemek amacıyla yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlara, "şeritten ayrılma uyarı sistemi" takılacak. Sistem sayesinde, direksiyon başında uyuma ve dalgınlık nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi amaçlanıyor. Edirne Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Alpay Erdem, motorlu araçlara şeritten ayrılma uyarı sistemi takılmasına ilişkin yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Sistemin yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlara takılacağını belirten Erdem, şöyle konuştu: "Bu sistemin takıldığı araç, şeridinde seyrederken ortada anlamlı bir neden yokken seyrettiği şeridin çizgisini geçmeye başladığı anda araç sürücüsü sistem sayesinde uyarılacaktır. Sistem uyarısı optik, akustik ve dokunsal uyarılar arasından seçilecek en az iki uyarı vasıtasıyla yapılacaktır. Bu uygulamanın, araç seyir halindeyken, özellikle sürücüsünün dalgınlığı veya direksiyon başında uyumasıyla, şeritten çıkılması neticesinde meydana gelebilecek kazaların önüne geçilmesine katkı sağlaması beklenmektedir."

KASIMDA BAŞLIYOR

Erdem, sistemin dört sınır kapısı bulunan ve otobüs, kamyon ve TIR transit geçişinin çok fazla olduğu Edirne'de trafik güvenliğinin sağlanmasında büyük katkı sağlayacağını belirtti. 1 Kasım 2013'ten itibaren üretilen yolcu minibüsleri ve otobüsleri ile kamyonlarda uyarı sisteminin takılı olacağını dile getiren Erdem, eski araçlara ise 2015'e kadar süre tanınacağını kaydetti.

Öğrenci servisi duvara tosladı
Gaziantep'te dün, Ahmet Erkul Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerini taşıyan servis minibüsü kavşakta bir otomobille çarpıştı. Savrulan servis aracı bir evin duvarına çarparak durabildi. Kazada 15'i öğrenci, 16 kişi yaralandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Şeritten ayrılma' sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN