Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay'dan 'ya' son nokta

Giriş Tarihi: 26.10.2013

Yargıtay, SGK'nın baba maaşı alan bir kadın ve eşine açtığı '' ve 'haksız kazanç elde etme' davasında şu kararı verdi: Boşanan eşlerin birlikte yaşamasını engelleyen yasa yok. Birlikte yaşama hileli davranış için kanıt değil

Düzce'de eşinden boşanarak babasından kalan yetim aylığını alan, ancak boşandığı eşiyle aynı evde yaşayan kadına ve eşine dolandırıcılık suçundan dava açıldı. Davanın tarafı Sosyal Güvenlik Kurumu, çiftin, hileli boşandıklarını, kurumdan maaş alarak haksız çıkar sağladıklarını iddia etti. Yargıtay 15. Ceza Dairesi, daha önce benzer durumdaki davalarda kadınlara verilen cezaları bozmuş, "kişilerin birlikte yaşamaya özgür iradeleri ile karar verebileceklerine" vurgu yapmıştı.

'Devlet aile yaşamını korur'
Düzce Ağır Ceza Mahkemesi de Yargıtay dairesinin bu kararına dayanarak söz konusu davada sanıkların beraatına karar verdi. Ancak SGK davayı temyiz etti. Dosyayı ele alan Yargıtay 15. Ceza Dairesi bu kez binlerce kadının özel hayatını ilgilendiren kararını verirken, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne atıfta bulundu. Yargıtay dairesi, devletin özel ve aile yaşamını, haksız ve keyfi müdahalelere karşı bireyi koruduğuna dikkat çekerken, "Aile yaşamına saygı hakkı, anne-baba arasındaki ilişki sona ermiş artık birlikte yaşamıyor veya boşanmış olsalar bile çocukla eşler arasında birlikte yaşama ve kişisel ilişki kurma hakkını da içermektedir" ifadelerine yer verdi. Hukuken geçerli bir mahkeme kararıyla boşandıktan sonra, eşlerin bir arada yaşamasını engelleyen, birlikte yaşamanın suç olduğuna dair kanuni bir düzenleme bulunmadığı ifade edilen kararda, bu durum karşısında, eşlerin bir arada yaşamasının, boşanmanın maaş almak amacıyla yapıldığının ve hileli davranışın kanıtı olamayacağı vurgulandı. Yargıtay Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını onadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay'dan 'hileli boşanmaya' son nokta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN