Suriyeli düğün şarkıcısı dünyaya açıldı

Suriye'de düğünlerde şarkı söyleyen Ömer Süleyman "Suriye teknosu" ismini verdiği yeni tarzıyla uluslararası bir isim oldu. Süleyman, Avrupa 'daki rock yıldızlarıyla düet yapıyor

Giriş Tarihi: 28.10.2013
Bazı insanlar, trajedilerin içinden sıyrılarak yetenekleri sayesinde ülkesinin sesini duyurma şansını yakalar. Son 2.5 yıldır "dünyanın en tehlikeli ülkesi" olarak kabul edilen Suriye'den çıkan Ömer Süleyman, sesini Batı'ya duyurmayı başardı. Suriye'de düğünlerde şarkı söyleyen Süleyman, önce Türkiye'ye göçmen olarak geldi. Son iki yıldır da, Avrupa'daki alternatif müziğin temsilcileri Björk ve Damian Albarn ile düet yapan uluslararası bir şarkıcı oldu. Türkiye'de de dinleyici kitlesine sahip Ömer Süleyman (47), Ortadoğu'da "dabke" olarak bilinen dans müziği yapan bir şarkıcıydı. Türkiye'de de oldukça alışkın olduğumuz düğün şarkıcılarından biri olan Süleyman, 2006'da Amerika'da bir müzik prodüksiyon şirketi tarafından keşfedildi. Sublime Frequencies isimli prodüksiyon şirketi, Süleyman'ın dünya müziğinde bir marka yapmak üzere işe koyuldu.

AVRUPA ONU SEVDİ

Ortadoğu dışında yayınlanan ilk albüm olan "Highway to Hasake" (2007), Süleyman'ın 1994'te Suriye'de başladığı kariyerinin dünyaya açılımı da oldu. Batı dünyasıyla ilk buluşmasının ardından çıktığı Avrupa turnesinin görüntüleri, Youtube'da 400 binden fazla tıklandı. O gün bu gündür dünyanın dört bir yanında turneler düzenleyen Süleyman uluslararası festivallere de yerel kıyafetleriyle katıldı. İzlanda'dan çıkan en popüler şarkıcı Björk'ün Biophilia albümüne renk katan Süleyman, İngiliz grubu Blur'ün solisti Damon Albarn ile birlikte düet yaptı. Sadece dabke değil; ismini "Suriye teknosu" koyduğu yeni tarz müziğiyle renklendiren şarkılarıyla dünyayla buluşan Süleyman dünyanın ünlü müzik festivallerinde de boy gösteriyor.

TÜRKİYE'YE GÖÇ ETMİŞTİ
İngiltere'deki Glastonbury'den İsveç'teki Stockholm Müzik ve Sanat Festivali'ne, dünyanın pek çok ülkesinde farklı kültürlerden insanlara şarkılarını söylüyor. Kariyerinin yükseldiği zamanlarda ülkesinde yaşanan iç çatışmaysa, Süleyman'ın yaşadığı Türkiye sınırındaki köyünden ailesiyle birlikte Şanlıurfa'ya göç etmesine neden oldu. Ömer Süleyman'ın yükselişinin ülkesindeki trajediyle zamanlama açısından paralellik göstermesi tesadüf değil elbette. Yerel kıyafetlerini ve kimliğini bozmadan Batı'ya uzanması, şanslı olduğu kadar Suriye'deki sivillerin isyanını dünyaya haykırdığı anlamına geliyor.

Türkiye'den başvuru yaptı
Ömer Süleyman, ağustosta İsveç'in İstanbul Konsolosluğu'ndan müzik festivaline katılmak için vize başvurusunda bulunmuş ancak kalma izni isteyeceği gerekçesiyle başvurusu ilk önce reddedilmişti. Süleyman'ın ülkesinden kaçarak sığındığı Türkiye'den başvurusu daha sonra kabul edilmişti. Arapça'nın yanı sıra, Kürtçe de şarkı söyleyen Süleyman, geçen hafta çıkardığı "Wenu Wenu" isimli albümünde de her iki dilden şarkılarla Irak ve Türkiye'deki Kürtlere de sesleniyor. Şarkıcı, kasımda İskoçya'da düzenlenecek The Arches Festivali'nde sahne alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli düğün şarkıcısı dünyaya açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN