Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 yaşındaki Emrah'ın dramı!

Giriş Tarihi: 31.10.2013 11:11

Afyonkarahisar'da 10 yıldan bu yana 'Fenilketonüri' hastalığıyla pençeleşen 10 yaşındaki Emrah Çakmak, 6 aydan beridir özel gıdaları alamadığı için zeka geriliği tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Çavdarlı köyünde yaşayan Fenilketonüri hastası olarak dünyaya gelen Çakmak, özel gıdalar almadığı için çaresizlik içerisinde kendisine yardım elinin uzanmasını bekliyor. Doğduktan 50 gün sonra çocuklarının hastalığını öğrenen ve 10 yıldan bu yana küçük Emrah'ı özel gıdalar ile besleyen aile, paraları olmasına rağmen yurt dışından getirilen gıdaları alamıyor. Anne Feray Çakmak, oğlunun en büyük hayalinin doktorların kendisine, 'Emrah artık sen iyileştin gelmene gerek yok, her şeyi yiyebilirsin' demelerinin olduğunu söyledi. 6 aydan beridir yaşaması için gerekli olan gıdalara ulaşamayan çocuk, konuşma yeteneğinde eksilme olduğu için düşüncelerini deftere yazarak anlatıyor. Yazdığı yazılarda, 'Bende artık et ve çikolata yemek istiyorum.'diyen Çakmak, bu hayalinin bir an önce gerçekleşmesini istiyor.

'ARTIK PARAMIZDA GEÇMİYOR'

Anne Feray Çakmak, çocuğunun özel gıdalar dışında et, süt ve süt ürünleri ile birlikte diğer gıdalara tükettiği zaman kan değerlerinin yükseldiğini ve beyninin hasar görme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu kaydetti. Çakmak, gıdalar temin edilmezse çocuğunun zeka geriliği ile karşı karşıya kalacağını dile getirerek 'Şu anda çok kötü durumdayız. Yiyeceklerini temin edemiyoruz. Devletten yardım bekliyoruz. 6 aydır bu gıdaları temin edemiyoruz. Artık paramızda geçmiyor. Çok pahalı olmasına rağmen, sürekli firmaya telefon ediyoruz ama bugün, yarın iki bayram geçti ve çocuğum ağzına çikolata süremedi. Türkiye'de bu hastalığı olan kişi sayısı 15 bine yaklaşmış. Ben şimdi gerekli mercilere sesleniyor ve benim gibi olan diğer aileler adına konuşuyorum, çocuklar artık çocukluklarını yaşamalılar' dedi.

'ÇOCUĞUM ŞİMDİ ENGELLİ Mİ OLSUN?'

Emrah'ın yaşamanı devam ettirmesi için gerekli olan özel gıdaların Fransa, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerden geldiğini aktaran anne Çakmak, 'Oralarda bu sıkıntı yok. Market olsun, bakkal olsun rahatlıkla alabiliyorlar. Ama burada var. Bir yerde var Ankara'da, biz oradan alışveriş yapabiliyoruz. Bu gıdalar haricinde sebze ve meyve ağırlıklı beslenebiliyor. O da gram ve ölçü ile. 10 seneden beridir böyle devam ediyoruz. Özel gıdalar olmasa sonuç zeka geriliği. Yani çocuğum şimdi engelli mi olsun? 10 yıldan beridir hem biz hem de kendisi mücadele ediyor. Okula gidiyor ve bu durum onu çok etkiliyor. Okulda arkadaşları her şeyi alıp yiyebiliyor, kantinden, bakkaldan olsun. Ama o eve geldiğinde hüzünlü olarak eve geliyor ve bize söylüyor.' diye konuştu.

'TORUNUMA BAKKALDAN BİR ŞEY ALAMIYORUM'

Dede Raşit Çakmak ise, torunun bu durumuna çok üzüldüğünü ve bir an önce çözüm bulunmasını istedi. Torununa bakkaldan ya da marketten hiçbir şey alamadığını sadece Afyonkarahisar merkezde belirli bir alışveriş merkezinden bisküvi alabildiğini söyleyen Raşit Çakmak, 'Bu durumda beni çok üzüyor' ifadelerini kullandı.

Gıdaları parası ile temin etmekte zorluk çeken aile, şimdi kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Bir fabrikada işçi olarak çalışan baba Engin Çakmak'ın da gıdaları alabilmek için ek işler yaptığı ancak buna rağmen özel besin maddelerine ulaşamadıkları öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yaşındaki Emrah'ın dramı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN