Türkiye'nin en iyi haber sitesi

447 yıl sonra gün yüzüne çıkan tarih

Giriş Tarihi: 31.10.2013

Kanuni'nin son seferi Zigetvar'ı fethetmek için Tuna Nehri'nden geçerken de kullandığı Saltanat Kayığı'nın bir parçası, İstanbul Deniz Müzesi'nin deposunda bulundu

Kanuni Sultan Süleyman'ın Saltanat Kayığı'na ait bir parça, 447 yıl sonra açığa çıktı. Deniz Müzesi'nin deposunda bulunan ahşap süslemelerin olduğu parça, cam çerçeveye alınarak müzedeki Saltanat Kayığı'nın yanındaki duvara asılarak, sergilenmeye başlandı. Zamanın acımasızlığına karşı direnen bu küçük parçanın ne zaman ve nasıl bulunduğuna dair herhangi bir bilgi yok. Kanuni, 1566'da Zigetvar Seferi'ni gerçekleştirmiş, ancak kalenin alındığını göremeden burada kurulan otağında ölmüştü. Kanuni'nin ölümü, yeniçerilerin moralinin bozulmaması için İstanbul'a dönene kadar saklanmıştı.

20 BİN MALZEME GÜN IŞIĞINDA

6 yıl süren restorasyonun ardından geçtiğimiz günlerde açılan müzenin deposunda gün ışığına çıkmamış binlerce obje daha var. Bu objeler yenileme çalışmaları devam eden müzenin eski binasında sergilenecek. Atatürk'ün Savarona'daki yatağı, daha önce hiç yayınlanmamış orijinal el yazıları ilk kez müzede yer alacak. İstanbul Deniz Müzesi Müzecilik Şube Müdürü Öğretmen Albay Ergun Korbek, eski binanın restorasyonun 2014'te tamamlanacağını, 2015'ten itibaren de halka açılacağını söyledi. Eski bina bir tünelle yeni binaya bağlanacak.

PADİŞAHA BAKMAK YASAK

Dünyanın en önemli 5 deniz müzesi arasında olan İstanbul Deniz Müzesi'nin en önemli parçalarından birini dünyada orijinal olarak korunan tek kadırga olma özelliği taşıyan Sultan 4'üncü Mehmet dönemindeki tarihi kadırga oluşturuyor. Restore edilen kadırgaya gerçekçi bir görünüm vermek için hamlacı (kayıkçı) mankenler de yerleştirildi. Mankenlerde en dikkat çekici unsur, hepsinin ayak uçlarına bakması. Müzecilik Şube Müdürü Alb. Korbek bu ayrıntıyı tek bir cümleyle açıkladı: "Padişaha bakmaları yasaktı."

HER GEMİNİN AYRI BİR HİKÂYESİ VAR
4 bin 861 parçanın sergilendiği müzede efsaneleşmiş gemilerin tam modelleri ile bu gemilere ait bazı parçalar da bulunuyor. Bu gemilerden biri Kırım Harbi'nde önemli başarılar elde eden Mahmudiye Kalyonu. 76 metreden fazla boyu ve 128 top kapasitesiyle o güne kadar inşa edilmiş en büyük kalyon olan Mahmudiye, Sivastopol Muharebesi'nin ardından "Gazi" unvanını aldı. Bir diğer efsaneleşmiş gemi Hamidiye'nin tam modeli de müzede yer alıyor. Abdülhamid tarafından yaptırılan, 20'nci yüzyılda da Rauf Orbay'ın emriyle yenilenen Hamidiye kruvazörü Balkan Savaşı sırasında Yunan Donanması'na büyük kayıplar verdirdi. Hamidiye, pek çok savaş yeniliğini de ortaya koydu. Bir sahte baca eklemekle geminin dış görünüşünü değiştirip "düşmanı gafil avlamak" savaş hilesi dünyada ilk kez Hamidiye'de kullanıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
447 yıl sonra gün yüzüne çıkan tarih
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN