Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Depremin 2 kez vurduğu cami ibadete açılıyor

Kütahya'nın Simav ilçe merkezinde depremin iki kez vurduğu 224 yıllık tarihi Nasuh Ağa Caminin 1 Kasım 2013 Cuma günü ibadete tekrar açılacak olması cemaati sevindirdi.

Giriş Tarihi: 31.10.2013 12:45 Güncelleme Tarihi: 31.10.2013 12:46
İlk hasarı 17 Şubat 1999'daki 5 büyüklüğündeki depremde, ikinci vurgunu 19 Mayıs 2011'deki 5.9'luk depremde alan tarihi Nasuh Ağa Camiinde Vakıflar Genel Müdürlüğünce başlatılan güçlendirme çalışmaları tamamlandı.

17 Şubat 1999'dan bu yana ibadetlerini caminin hemen bitişiğine kurulan çadır mescitte, daha sonra da belediyenin otogar olarak belirlediği zemin katta zor şartlar altında yerine getirmeye çalışan cemaat caminin 1 Kasım 2013 Cuma günü ibadete yeniden açılacak olmasından dolayı seviniyor.

Simav halkından Mehmet Er (66), caminin güçlendirilmesi ve restorasyonunu sağlayan Vakıflar Genel Müdürlüğüne teşekkür etti. 17 Şubat 1999'dan bu yana ibadetlerini çadır mescitte yazın sıcağı, kışında dondurucu soğuguna aldırmadan yerine yetirmeye çalıştıklarını dile getiren Er, Nasuh Ağa camiinin Simav'lıların gönlünde ayrı bir yeri olduğunu bu yüzden de bu caminin cemaatinin çok fazla olduğunu söyledi.

Kadir Kocabıyık (65), 'Camimizin Cuma günü açılacak olmasının sevincini yaşıyoruz. Şimdi halıları döşeniyor. Cuma gününü sabırsızlıkla bekliyoruz' dedi.

Ali Tuncay tüm Simav halkı olarak tarihi caminin güçlendirildikten sonra tekrar ibadete açılacak olmasının sevincini yaşadıklarını bildirdi.

Ramazan Balım,(69), güçlendirme çalışmaları nedeniyle 1999 Şubat ayında kapatılan cami yerine ibadetlerini başka yerlerde yapmak zorunda kaldıklarını bildirdi. Balım ibadet yaparken geçirdikleri zor günlerin geride kalacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Depremin 2 kez vurduğu cami ibadete açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN