Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 yıl sonra yeniden gördü

15 yaşında gözüne giren kireç tozu yüzünden kör olan Cesim Yaşar, 40 yıl sonra kornea nakli ile yeniden görmeye başladı. Yaşar "İstanbul'u gezip köprüyü görmek istiyorum" dedi

Cesim Yaşar 60 yaşında... 15 yaşında Van'da arkadaşlarıyla oynarken gözüne atılan kireç tozu yüzünden görme yeteneğini kaybetti. Birçok doktora giden Yaşar'a "Görme imkânın kesinlikle yok" denildi. Gençlik yıllarını evinde geçiren Yaşar, çevresindekilerin yardımıyla günlük yaşamını sürdürebildi. 15 yaşında görme engelli olan Yaşar, 60 yaşında yakınlarının desteğiyle Avrupa Göz Hastanesi'ne geldi. Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan tarafından muayene edilen Yaşar'a kornea nakli yapılmasına karar verildi. 45 dakikalık ameliyat sonrası Yaşar, 1 hafta sargılarla kaldı.

'GÖRÜYORUM' ÇIĞLIĞI

Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan ve ekibinin yaptığı ameliyattan 1 hafta sonra bandajlar açıldı. Cesim Yaşar'ın gözleri 3 dakika daha kapalı kaldı. Dr. Doğan'ın "gözlerini aç" dediği an göz kapaklarını kaldıran Yaşar, etrafına baktı. Sevdiklerini gördüğü an mutluluk içerisinde "görüyorum" diye çığlık attı. Hastane odasında yaşlı gözlerle mutluluk anı alkışlarla kutlandı. Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan duygularını "Tüm mesleki hayatımda böyle mutluluk görmedim" diyerek aktardı.

'IŞIĞA KAVUŞTUM'
40 yıl sonra görmeye başlayan Cesim Yaşar ise "15 yaşından beri görmüyordum. Karanlık içerisinde yaşamak çok zor. Çevremdekilerin desteğiyle hareket edebiliyordum. 40 yıl sonra ışığıma kavuştum. Eve girmek karanlıkta durmak istemiyorum. İstanbul'u gezip köprüyü görmek istiyorum. Yeniden doğdum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yıl sonra yeniden gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN