Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polisten ödüllük proje

Giriş Tarihi: 1.11.2013 10:19

Samsun Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespiti Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Ümit Özkan'ın trafik kazaları, cinayet ve diğer olaylarda ceset ve ceset parçalarının görünmemesi için geliştirdiği 'ceset çadırı ve olay yeri bariyeri' Türkiye'ye örnek oldu.

13 yıllık olay yeri uzmanı olan 23 yıllık polis memuru Ümit Özkan, Samsun Emniyet Müdürlüğü'nün destek verdiği 'ceset çadırı ve olay yeri bariyeri' projesini hayata geçirdi. Samsun Büyükşehir Belediyesi İş Geliştirme Merkezi'nde hayata geçirilen proje Türkiye'ye model oldu. Artık, Ümit Özkan'ın buluşu Türkiye'de trafik kazaları, cinayet ve diğer kaza ve olaylarda yol ortasında ve sokaklarda alışık olunan ceset ve ceset parçalarını kamufle ediyor. Cesetlerin üzerlerine gazete parçası, çarşaf ve battaniye örtülmesine rağmen kanların ve ceset parçalarının görüntülerin yaşadığı travmalar tarih oldu.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespiti Şube Müdürlüğü'nde geliştirilen çadır aparatları Samsun'un yanı sıra İstanbul ve diğer illerin emniyet müdürlüğü olay yeri inceleme şube müdürlüklerinde kullanılmaya başlandı.

Projenin mimarı olan ve 3 yıldır Samsun Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespiti Şube Müdürlüğü'nde görev yapan polis memuru Ümit Özkan, "Olay yerlerinde ve açık alanlardaki kazalarda meydana gelen ölüm olaylarında cesetlerin üzerleri gazete kağıtları ve battaniyelerle örtülüyordu. Gazete kağıdı ve battaniye gibi bezler materyaller kanı çekiyor ve çok hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkıyordu. Aynı zamanda olay yerinden geçen yaya ve araçtaki insanlar bu görüntüleri görüyorlar ve dramatik görüntüler ortaya çıkıyordu. 'Bu görüntüleri nasıl engelleyebiliriz, insan haklarına ölü de olsa nasıl saygılı nasıl davranınız' diye düşündük. Yaptığımız çalışmada bu çadır modelini geliştirdik. Bu çadır, Türkiye'ye örnek bir çalışma oldu. Daha önceki kullandığımız ürünler 33 parçadan ve 24 kilodan oluşuyordu. Bu çadırı olay yerine kurmamız yarım saatten fazla sürüyordu ve toplamamız da yarım saatten fazla sürüyordu. Yeni geliştirdiğimiz çadırımız toplam 4 parçadan oluşuyor. Kurması 2 dakika, toplaması 2 dakika sürüyor. Daire başkanlığımız ve diğer illere duyurusunu yaptık. İlgilenen birimler bu çadırı temin ediyorlar" dedi.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespiti Şube Müdürü Öztürk Tekin ise Samsun Emniyet Müdürlüğü tarafından projelendirilen çadırın tamamen insanı amaçla geliştirildiğini söyledi. Müdür Öztürk, "Olay yerindeki cesetlerdeki kötü görüntülerin çevreden izleyenlerden gizlenmek amacıyla geliştirilmiş bir projedir. Kurulumu çok basittir. Ekiplerin pratik bir şekilde taşıyıp kuracağı bir projedir" dedi.

Söz konusu çadırın olay yeri inceleme şube ekiplerinin yanı sıra olay yerine ilk intikal eden asayiş ve trafik ekiplerinde de kullanılmasının hedeflendiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polisten ödüllük proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN