Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni nesil F-35'ler 2017'de Türkiye'de

Güdümlü bomba gönderme özelliği eklenen F-35 Lightning II'nin yeni versiyonu basına tanıtıldı. Projeye ortak Türkiye'ye 2017'de iki savaş uçağı gönderilecek

Giriş Tarihi: 1.11.2013
ABD Teksas'ta 2005'ten beri yapımı süren çok amaçlı yeni nesil savaş uçağı F-35 Lightning II'nin A, B, C serilerinin yeni kabiliyetleri New York'ta basına tanıtıldı. Güdümlü bomba gönderme özelliği eklenen uçağın üreticisi Lockheed Martin Havacılık ve Uzay Araştırmaları firması yetkilileri, 100 adet 5'inci nesil F35 uçağı temin edecek Türkiye'nin ilk iki F-35 siparişini 2017'de teslim almasını beklediklerini söyledi. Türkiye'nin ortakları arasında olduğu programda ülkemizin 250 milyon doların üzerinde bir yatırım kontratı var.

'Dört kat daha etkili'
Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Steve O Bryan, "F-35'in en son eklenen özelliklerinden bir tanesi, önceden hedefin üzerine salıverilen bombaların, yeni çalışmalar sonunda, yerdeki hedefe küresel konumlandırma sistemi sayesinde, güdümlü bir şekilde ulaştırılabilir hale gelmiş olmasıdır" diye konuştu. Eski nesil avcı uçaklarından dört kat daha fazla etkili ve havadan havaya mücadele kabiliyeti yüksek olan F-35'ler 1990'da tasarlandıktan sonra, ABD ve İngiltere'nin başını çektiği bir konsorsiyum tarafından hayata geçirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni nesil F-35'ler 2017'de Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN