'Yolcular trenden inmek istemiyor'

Asrın projesi Marmaray, kısa zamanda 7'den 70'e herkesin gözdesi oldu. Vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle Marmaray'da sefer sayısı artırıldı

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Asrın projesi Marmaray'a vatandaşın ilgisi her geçen gün biraz daha artıyor. İlk 15 gün ücretsiz olacağı ilan edilen Marmaray'a kimisi meraktan kimisi de keşfetmek için biniyor. Dahası Marmaray'a binenler inmek bilmiyor. Vatandaşlar, 'Hayal olan bir proje gerçek oldu. Yapanların ellerine sağlık, tadını çıkarmaya çalışıyoruz' diyor. Dün bir açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Süleyman Karaman, Marmaray'ın tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu, hem deniz hem de karadan geçen teknik bir proje olduğunu söyledi.

İNMEK İSTEMİYORLAR
Karaman, yolcuların trende fazla zaman harcadığını ve trenden inmek istemediklerini ifade ederek, "Yolcularımız meraktan ve sistemi tanımak istediklerinden trende fazla kalıyor. Bazen görevli arkadaşlarımız yolcuları trende temizlik olacağı için indiriyor. Buradan inen yolcuların bir kısmı bu kez karşı perondaki trenlere geçiyor. Biz de bu kapsamda onların sıkıntılarını gidermeye çalışıyoruz. Tren sayılarını artırıyoruz. Seferlerin bir süre ücretsiz olması bizleri de mutlu etti aslında. 2 gündür tek seyahat eden bazı vatandaşlarımız bugün eşleri ve çocuklarıyla yolculuğa geliyor. Yolculukla ilgili her şeyi öğreniyorlar maşallah" diye konuştu.

'BENCE ÇOK BÜYÜK BİR PROJE'
Marmaray öğrencisinden emeklisine, yaşlısından turistine hemen hemen herkesin ilgi odağı. Üsküdar'da oturan ve Zeytinburnu'da bir fabrikada çalışan Şevket Durusu, "Aslında bugün izin günüm. Marmaray'ı tanımak için çocukları da alarak trene bindim. Bence çok büyük bir proje bu. Artık bu hatla işime gelip gideceğim. Karşıya geçmek artık daha keyifli olacak" dedi. 7 yaşındaki kızı Ayşe ile Kadıköy'deki evine geçmek için trene binen Kaan Söylemezoğlu ise, Marmaray'ın son günlerde artan trafiği azaltmak için çok iyi bir alternatif olduğunu belirterek, merak ettiği için Marmaray'ı kullandığını söyledi.

TALEP TAHMİNİN ÜZERİNDE
Günlük 200 bin yolcu taşıyacaklarını tahmin ettiklerini fakat günlük 300 bin yolcu sayısına ulaştıklarını belirten Süleyman Karaman, dün de aynı sayıyı yakaladıklarına dikkat çekerek: "300 bin yolcuyu geçince trenleri artırdık. Biraz daha dikkat ettik. Yolcularımızı yönlendirmeye çalıştık. Bazen de trene birden fazla binen yolculara, anonslarla başka insanların da trenlerden faydalanması için yer açmaları yönünde ricada bulunduk" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yolcular trenden inmek istemiyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN