Anette 10 yıldır 'baba' diyemiyor

Musevi cemaati, Neve Şalom Sinagogu'ndaki saldırıda ölen 27 kişiyi andı. Saldırıda 8 yaşındaki kızı Anette'i kaybeden Gabi Talu'nun sözleri salonu gözyaşlarına boğdu

Giriş Tarihi: 2.11.2013
10 yıl önce Neve Şalom ve Şişli Beth İsrael Sinagogları'na yönelik eş zamanlı saldırıda yaşamını yitiren 27 vatandaş için geçtiğimiz çarşamba günütören yapıldı. Saldırıdan sonra yenilenen Beyoğlu'ndaki Neve Şalom'da gerçekleştirilen törene henüz 8 yaşındayken saldırıda hayatını kaybeden Anette Rubinstein Talu'nun babası Gabi Talu'nun yaptığı konuşma damga vurdu. "Bana artık kimse 'baba' demeyecek" diyerek konuşmasına başlayan Talu şu ifadeleri kullandı: "Benim bir ailem yok, sizleri ailem olarak görmek istiyorum. 14 Kasım 2003 günü kızım beni aramıştı. 'Babacım seni görmek istiyorum' demişti telefonda. Maalesef buluştuğumuzda çok geçti. Ne yaşayan yaşadıklarını anlatabilir ne de dinleyen anlayabilir. Bu acıyla yıllarca yaşamaya çalıştım. Büyük bir özlem var ve bu hiç bitmiyor. Gözlerim kapanana dek onları yalnız bırakmayacağım. Bizler sizi unutmadık, unutturmayacağız. Işıklar içinde uyuyun." Talu'nun konuşması törene katılanları gözyaşlarına boğdu. Anmada, saldırıya 18 yaşında tanık olan Dani Baran ile 10 yıl önce küçük bir kız çocuğu olan Suzi Asa birer konuşma yaptı. Olay günü gönüllü olarak güvenlik görevi yaparken 500 kilogram bombanın patlamasına şahit olduğunu anlatan Baran "Bu hiçbirimiz için kolay bir an değil" dedi.

'Barışın yolu mor'
Henüz 20 yaşındayken saldırıda hayatını kaybeden Yoel Kohen'in annesi Rozi Ülçer şunları söyledi: "Sinagog grişinde yer alan sergi daha çok belgesel niteliği taşıyor. Yahudi olsun, Müslüman olsun, saldırılarda yaşamını yitirenlerin öz geçmişlerinin bulunduğu bir siyah köşe oluşturduk. Gelenlerin adlarını yazacağı bir mor köşe oluşturuldu. Dua sonrasında ise tamamen bembeyaz bir köşede okul çocuklarının barış ve umut temalı resimleri sergilendi. Anmak için seçtiğimiz renk Mor. Çünkü mor en ruhani renk ve barışa giden yolu simgeler. Ayrıca, acının rengi kırmızı ile umudun rengi mavinin karışımıdır mor. Tüm acımıza rağmen, ümidimizi kaybetmediğimizin göstergesidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anette 10 yıldır 'baba' diyemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN