Diyanet: Dövme caiz değildir

Giriş Tarihi: 3.11.2013

Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen soru üzerine "Bir cahiliye âdeti olan dövme caiz olmadığı gibi sağlıksızdır. Yapılması dinen yasaklanmıştır" açıklamasını yaptı

Vatandaşların sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, dövme ve erkekte uzun saç gibi konularda çarpıcı açıklamalar yaptı. "Dövme yaptırmak caiz midir" sorusuna Diyaret'ten "Caiz değildir" yanıtı geldi. Günlük yaşama dair vatandaşlardan gelen soruları değerlendiren Dinayet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, dövme yaptırmanın caiz olmadığına hükmetti.

YARADILIŞI DEĞİŞTİRMEYE GİRİYOR

Kurul, kararında; vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövmenin, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye âdeti olduğuna dikkat çekti. Dövme yaptırmanın sağlık açısından da zararlı olduğuna dikkat çekilen kurul açıklamasında şu bilgilere yer verildi: "Sağlık açısından zararlı olduğu gibi, dinen de yasaklanmıştır. Nitekim, dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslam dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır (Nisa 4/119). Hz. Peygamber süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanların ve yaptıranların Allah'ın rahmetinden uzak olacağını bildirmiştir. Dolayısıyla dövme yaptırmak caiz değildir."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet: Dövme caiz değildir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN