O fotoğrafın kahramanı konuştu

Bursa'da yağmur altında ıslanması pahasına engelli arkadaşına tuttuğu şemsiyeyle herkesin takdirini toplayan genç üniversite öğrencisi Samet Ateş, "Arkadaşımın genel sağlık durumundan dolayı ıslandığı zaman çok çabuk kasılabiliyor. Ben orada kendimi düşünmedim. Arkadaşım daha önemliydi. O yüzden ona şemsiyeyi tuttum. Fotoğrafın çekildiğinden haberim yoktu" dedi.

Giriş Tarihi: 3.11.2013 10:51
Bursa'da geçtiğimiz günlerde bir gencin yağmur altında tekerlekli sandalyedeki engelli genç kıza yardım etmesi insanlığın ölmediğini bir kez daha göstermişti. Yağmur sebebiyle meydana gelen kazalar ve seller arasından o günün en anlamlı fotoğraf karesi Bursa'dan gelmişti. Sabah saatlerinde yağan yağmurda engelli Bennur Karaburun'un ıslanmaması için şemsiyesini tutan Samet Ateş'in tavrı herkesin takdirini kazandı. Tekerlekli sandalyedeki engelli kıza yardım eden Ateş, kendisi ıslanmasına rağmen arkadaşını otobüse yetiştirmeye çalışması herkesin takdirini topladı.

Bir trafik kazasında ayakları felç olan engelli Bennur Karaburun ile birlikte otobüse yetişmeye çalıştığını belirten Samet Ateş, bir anda yağmurun bastırdığını ve koşmak zorunda kaldığını anlattı. Bu sırada yanlarına gelen yaşlı bir teyzenin ıslandıklarını görünce şemiyesini hediye ettiğini anlatan Ateş, "O gün arkadaşımın tekerlekli sandalyesinde bir problem vardı. Kent Meydanı'ndaki otobüs durağına gitmemiz gerekiyordu. Daha sonra yolda yürürken yolda trafik de vardı. Trafikte yürürken, birden yağmur başladı. Arkamızdan yaşlı bir hanımefendi yetişti. Bize 'Şemsiyemi size vermek istiyorum' dedi. Ben de 'Siz ne yapacaksınız' dedim. Kendisi evine geldiğini, bizim ıslanmamızı istemediğini söyledi. Biz de teşekkür ettik ve ayrıldık" dedi.

"BEN O SIRADA KENDİMİ DÜŞÜNMEDİM"

Arkadaşı Bennur Karaburun'un engelli aracıyla ıslanmaması için şemsiyeyi ona tuttuğunu anlatan Ateş, şöyle devam etti:

"O anda otobüse doğru koştuk. O yüzden öyle bir durum oldu. Yağmur birden bastırdı. Biz de ıslandık. O gün biz değil de şemsiyeyi veren hanımefendiye teşekkür etmemiz lazım. Arkadaşım genel sağlık durumundan dolayı ıslandığı zaman çok çabuk kasılabiliyor. Ben orada kendimi düşünmedim. Arkadaşım daha önemliydi. O yüzden ona şemsiyeyi tuttum. Fotoğrafın çekildiğinden haberim yoktu."

Fotoğrafı internet sitelerinde ve gazetede gördüğünde çok şaşırdığını anlatan Ateş, "Arkadaşım Bursa'daydı. Ben Kütahya'da okuyordum. Haberi bir gün sonra gördüm. Hiçbir insanın garantisi yok. Herkes bir engelli adayı. Bence ülkemizde engelliler için her insanın yapacağı birçok şey var. Bence bunlara önem verilmeli" diye konuştu.

"YAŞLI TEYZE BENİ ISLANMAKTAN KURTARDI"

Engelli Bennur Karaburun ise, fotoğrafı gördüğünde çok şaşırdığını anlattı. Arkadaşına fedakarlığından dolayı teşekkür eden Karaburun, "Tekerlekli sandalyemde bir arıza vardı. Sonrasında ummadığım şekilde yağmur başladı. Bir bayan şemsiyesini bize verdi. Ondan sonra ben de şaşırdım. Şemsiyeyi bize hediye etti. Beklemediğimiz bir anda bu fotoğrafla karşılaştık. Arkamızdan çekildiğinden bile haberim yoktu. Fotoğraf karesini gördüğümde çok hoşuma gitti. Fotoğraf birçok şeyi anlattı" dedi.

"İYİLİK HAREKETİNE DESTEK VERMEK ÇOK GÜZEL"

Türkiye Gazetesi tarafından başlatılan 'Türkiye'nin iyilik hareketi' kampanyasında kendi çekilen fotoğrafının kullanılmasına sevindiğini anlatan Karaburun, "Bir şeylere ön ayak olabilmek çok güzel. İnşallah aynı hassasiyeti herkes gösterir. Biz o gün açıkçası otobüse yetişmeye çalışıyorduk. O otobüs bizi almamıştı. Kimse engelli olmasın. Herkes engelli adayı. Herkes birbirine yardım eder inşallah. Türk insanı bu konuda çok hassas. Şimdiye kadar herkesten bir sıkıntım olduğunda yardım aldım. İnşallah güzel bir hareket olur" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O fotoğrafın kahramanı konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN