Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara kaçakçılarına 1 milyar TL'lik darbe

Sigara kaçakçılarının 1 milyar TL'lik mal varlığına el konuldu. Kaçakçılar banka sistemi yerine el defteriyle hesap tutarak teknik takipten kaçıyor. Kaçak sigara Bulgaristan'dan ülkeye sokuluyor, İran üzerinden de tekrar Türkiye'ye giriyor

Giriş Tarihi: 3.11.2013
Türkiye ekonomisini her yıl milyarlarca liralık vergi kaybına uğratan kaçak sigaranın rotası ortaya çıktı. Kaçak sigara Bulgaristan'dan Türkiye'ye geliyor. Irak ve İran'ı dolanıp doğudan yeniden Türkiye'ye giriyor. Kaçakçılar banka kullanmıyor, el defteri ile hesap tutuyor.El defteri verilerindeki bilgilerden, kaçakçıların parayı Kapalıçarşı ve döviz büroları ile dağıttığı tespit edilirken, aynı bilgilerden hareketle 260 kişinin 1 milyar TL'lik mal varlığına el konuldu. Operasyonlarda 40 milyon TL nakit para ele geçirilirken, kaçak sigaranın mali değeri de 1 milyar TL'den fazla.

MASAK PEŞLERİNE DÜŞTÜ

Kaçak sigaraya karşı yapılan operasyonları Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK yürüttü. Süreci adım adım izleyen kurumlar kaçak sigaranın Türkiye'ye gelene kadar olan haritasını çıkardı. Buna göre sigara Bulgaristan üzerinden İstanbul ve Mersin serbest bölgelerine geliyor. Buradan İran ve Irak'a gönderiliyor. Sonrasında tekrar Ağrı üzerinden Türkiye'ye giriş yapılarak İstanbul gibi birçok şehre dağıtılıyor. Ele geçirilen belgelerde kaçak sigara trafiğinin el defterleri ile yürütüldüğü tespit edildi. Kaçakçılar güvenlik açısından bilgisayar bile kullanmıyor, tüm detayları bu defterlere işliyor. Bulunan defterlere göre PKK kaçak sigarada listede ilk sıradaki yerini alırken çok sayıda belgenin incelenmesi ve bağlantıların çözülme işlemlerine devam ediliyor. Kaçak sigaradan elde edilen gelirin İstanbul Kapalıçarşı üzerinden yurtdışına transfer edildiği de saptandı. Türkiye genelinde toplanan paralar burada belli hesaplara aktarılıyor. Paranın büyük bölümü nakit olarak transfer ediliyor. Paralar herhangi bir takibe karşı önlem için bankacılık sistemi yerine döviz bürolarından bozduruluyor. Kaçak sigaradan elde edilen paraların el değiştirmesinde Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu'daki döviz büroları kullanılabiliyor. Farklı şehirlerde toplanan nakit paraların son adresi ise İstanbul.

BOĞAZ KÖPRÜSÜ KADAR ZARAR

Türkiye'deki sigara kaçakçılığını kimlerin yaptığı, nerelerden giriş olduğu ve paraların yurtdışında kimlerin hesaplarına yatırıldığının tespitine ilişkin çalışmalar devam ediyor. Kaçakçılıktan elde edilen paranın kimlerin hesabına yatırıldığına ilişkin el defterleri ve terör örgütüne giden tutarla diğer bilgilerin yer aldığı haraç listesi de ele geçirilen belgeler arasında yer alıyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken geçtiğimiz günlerde kaçakçılığın ekonomiye kayıtlarına vurgu yaprak, "Satılan her beş sigaradan biri de kaçak olup, bazı illerde kaçak sigara oranı yüzde 65'ler seviyesine çıkmış durumda. Bunun sonucunda da yıllık 5 milyar liralık vergi uçup gidiyor. Yani her yıl için kaçak akaryakıt bir Marmaray, kaçak sigara ise bir Boğaz Köprüsü demek" değerlendirmesi yapmıştı.

5 SİGARADAN BİRİ KAÇAK
Türkiye'de satılan her 5 sigaradan birinin kaçak oduğu belirtiliyor. Kaçakçılar parayı bankada değil döviz bürolarında bozduruyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara kaçakçılarına 1 milyar TL'lik darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN