Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayseri 'Rızazede' oldu

Giriş Tarihi: 4.11.2013

Borçla aldığı otomobilleri ucuza satarak ünlenen mobilya işçisi Rıza K., Kayseri'de aynı vaatle yüzlerce kişiden topladığı yaklaşık 9 milyon lira ile ortadan kayboldu

Mobilya işçisi olarak çalışan Rıza K. (35), yaşadığı Kayseri merkez Mimarsinan Mahallesi'nde korsan oto alım satımı yapmaya başladı. Bir galeriden uzun vadeli borçla topladığı araçları, mahallesinde, Süksün beldesi ve Bünyan ilçesinde yarı fiyatına satan genç adam, bir anda ilgi odağı oldu. Halk arasında gümrükten ucuz otomobil getirdiği ve son model araçları ucuza sattığı dilden dile dolaşan Rıza K., "Arabacı Rıza" adıyla anılmaya başladı, kısa sürede yüzlerce otomobil siparişi aldı. Ucuz otomobil için ellerinde avuçlarında ne varsa veren vatandaşlar, Rıza K.'nin "gümrükten geçmesini bekliyorum" diye kandırdığı araçların hayaliyle yaşamaya başladı. 10 otomobil siparişi veren bazı Kayserililer ise, galeri açmayı planlıyordu. Arabacı Rıza ile sözleşme ya da senet olmaksızın alışveriş yapanlar, zanlının geçen ay ortadan kaybolmasıyla dolandırıldıklarını anladı.

POLİSİ DE DOLANDIRDI

Aralarında polis, eski belediye başkanı, zabıta, mühendis ve çobanların da bulunduğu 100'ün üzerindeki mağdur çevrelerinde "Rızazede" olarak anılmaya başladı. Pek çok mağdurun da utandığı için ortaya çıkamadığı öne sürüldü. Kiminin 40, kiminin 150 bin, bir mağdurun ise 1 milyon lirasını kaptırdığı 2 çocuk babası zanlının, ailesiyle birlikte şehirden ayrıldığı belirlendi.

70 koyun sattım
Arabacı Rıza'ya 37 bin lira veren besici Mustafa Ayvaz, "Yarı fiyatına sattığı ilk otomobilleri araştırdığımızda hepsi temiz çıktı. 70 koyunumu satıp parasını ona vermiştim" diye konuştu.
Ucuz otomobil uğruna 40 bin lirasını kaptıran makine mühendisi Samet Çetinkaya ise "Arsasını satıp 1 milyon lira verenleri biliyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri 'Rızazede' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN