Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telefonla 10 ayda 12 milyon liralık vurgun

Son kurbanı olan "tele dolandırıcılar" yılın ilk 10 ayında 662 kişiyi dolandırıp12 milyon lira çaldı

Giriş Tarihi: 4.11.2013
Bu yılın ilk 10 ayında 662 farklı olayda toplam 12 milyon liralık vurgun yapan tele-dolandırıcıların mağdur listesi kabarık... Teledolandırıcılar, öğretmenleri, doktorları, mühendisleri, şirket yöneticileri ve profesörleri de tuzağa düşürdü. Konu, son olarak ile yönetmen Yılmaz Atadeniz'in eşinin dolandırılmaları üzerine gündeme geldi. Karatay'a kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan tele-dolandırıcılar, "Banka hesaplarınız terör örgütünün eline geçti. Hesabınızdan örgütün İsviçre'deki hesabına tam 380 bin dolar aktarıldığını tespit ettik. Para aktarımları sürüyor. Operasyon düzenliyoruz. Mevcut paralarınızı kurtarmak için hesaplarınızdaki tüm paraları çekerek bir çantaya koyun ve istediğimiz yere getirerek ekiplerimize teslim edin" dendi. Dolandırıcılar, Karatay'dan 50 bin dolar ve 10 bin lira aldı. Paraları alan iki kişi yakalandı ve Karatay'ın paraları teslim edildi. Ünlü sinama yönetmeni Yılmaz Atadeniz'in eşi Naciye Armağan Atadeniz'i arayan dolandırıcılar ise "Eşinizi gözaltına aldık. 7 ile 24 yıl arasında yargılanacak. Evinizdeki altınlarla değerli ziynet eşyalarını incelememiz gerekiyor. Altınlarınızı istediğimiz adrese bırakmazsanız eşinizi tutuklayacağız. Sizi gözaltına almak zorunda kalacağız" dedi. Dolandırıcılar, Atadeniz tarafından Rumeli Hisarüstü'ndeki telefon kulübesine bırakılan ve içerisinde, 8 bin lira değerinde ziynet eşyası bulunan çanta ile kaçtı fakat kısa sürede yakayı ele verdi. 4 kişilik bir şebeke çökertildi. Atadeniz'in altınları da ele geçirildi.

DOLANDIRICILARIN AĞINA DÜŞENLER

'Şifrelerinizi ele geçirdiler'
Mustafa A.D. (42 yaşında - İnşaat Mühendisi) Dolandırıcı "İnternette banka şifreleriniz bir suç şebekesinin eline geçti. Bütün paranızı çekmek üzereler. Paralarınızı verdiğimiz hesap numarasına yatırın. İki gün sonra alırsınız," dendi. 140 bin lira dolandırıldı.

'Kişisel bilgilerin suç örgütünde...'
Mehmet K. (53 yaşında Apartman Görevlisi) Kendisini komiser olarak tanıtan dolandırıcı "Kişisel bilgileriniz bir suç örgütünün elinde... Adınıza ayrı bankalardan kredi çekilerek örgüt hesaplarına aktarım yapılmış. Para transferlerini yapan kişinin siz olup olmadığını anlayabilmemiz için, bir bankadan kredi çekmeniz, paraları ise vereceğimiz hesaba yatırmanız gerekiyor" dendi. Mehmet K., 20 bin lirayı dolandırıcıların hesabına aktardı.

'Paranı çekip bize altın al'
Ayşe K. (50 yaşında Kadın Doğum Doktoru) Özel bir program ile 155 hattından arayan bir kişi, "Hesaplarınızı terör örgütü kullanıyor. Olaylarla ilginizin olmadığını biliyoruz" diyerek bankadaki parasını çekip altın satın alarak istediği yere getirmesini talep etti. Zanlılar, şüpheye kapılan banka çalışanlarının polisi arayarak uyarması üzerine kurtarıldı.

'Altını poşete koyup çöpe at'
Hale E. (58 yaşında Emekli Devlet Memuru) Dolandırıcılar "Adınıza sahte kimliklerle 11 kredi kartı çıkartılarak dolandırıcılık yapıldı. Şebeke üyelerinin adreslerini tespit ettik. Çok gizli bir operasyon düzenliyoruz. Evinizde altın veya nakit para varsa, siyah bir poşete yerleştirerek istediğimiz adrese getirin" dedi. Nakit paraları ile bozdurduğu altınlarının parasını koyduğu poşeti istenen çöp kutusuna bırakan Hale E., dolandırıcılara 80 bin dolar kaptırdı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Telefonla 10 ayda 12 milyon liralık vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN