Önce hayata tutunup sonra kenetlendiler

Türkiye'de oksijen yetmezliğinden oluşan beyin hasarıyla doğan 600 bin cerebral palsy hastası var. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı'nın bu çocuklar için hazırladığı rehabilitasyon programı aileleri sevindirdi

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Sayıları dünyada 17 milyon. Türkiye'de ise 600 bin çocuk ve gence cerebral palsy tanısı konuldu. O gençlerden biri, 11 yaşındaki Ecem Tatan... Sekiz aylıkken CP tanısı konulan Ecem, oturamıyor, gelişimi bedenini olumsuz yönde etkiliyordu. Yaşıtlarının ritmine ayak uyduramayan Ecem, Metin Sabancı Spastik Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi görmeye başladı. Şimdi 11 yaşında ve çok mutlu. Sadece fizik tedavi görüyor. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı'nın (TSÇV) geçen pazar günü düzenlediği "Cerebral Palsy'mle Hayattayım" projesinde Ecem ve kader ortaklarıyla konuştuk. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), cerebral palsy (CP) konusunda farkındalığın artırılması amacıyla 2012'nin aralık ayında başlayan projenin kapanış etkinliği, geçen pazar günü Caddebostan'daki yürüyüşle son buldu. Projeden faydalanan aileler ve çocuklarının mutlulukları gözlerinden okunuyordu. CP, bebeklerin anne karnında veya doğduktan sonra beyinciğinde oluşan bir hasar. Annenin kullandığı yanlış bir ilaç da geçirdiği ateşli bir hastalık da bu hasara neden olabiliyor.

AİLELERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Ecem, CP tanısı konan çocuklardan biri. Ailesi, minik Ecem beş ayını doldurduktan sonra oturamadığını ve gelişiminin, bedenini olumsuz etkilediğini fark etti. Ecem, ailesince Metin Sabancı Spastik Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne göndermesiyle başladı. Tedavi süreci işlerken yedi yaşında okula başlayan Ecem Tatan, arkadaşlarının ritmine ayak uyduramıyordu. Ailesi yılmadı, umudunu yitirmedi ve Ecem tedaviye yanıt vermeye başladı. Acılı süreç, 9 yaşından itibaren yerini mutlu bir geleceğe bırakmaya başlamıştı. Ecem şimdi 11 yaşında. Zamanla bedenindeki sorunlardan tek tek kurtuldu. Görkem Taşkıner yedi aylık doğduğu için oksijen eksikliğine maruz kaldı ve CP hasarı gördü. Dokuz aylıkken "yüzde 60 yürüyemez" raporu verildi. İlk ameliyatın ardından fizik tedaviyle yürüyebilecek hale gelmişti. İki yaşından sonra ilk özel ayakkabısı yaptırılan Görkem, topuklarının kısalığından acı çekiyordu. Ailesinin bu duruma bulduğu çare su şişesiyle futbol oynamasıydı. Bu sayede ayakkabısına da alışan Görkem şimdi yedi yaşında. Okula başladı, sınıf arkadaşlarına adapte olmak için çaba sarf ediyor. TSÇV Genel Koordinatörü Nigar Evgin, faaliyetlerini şöyle anlatıyor: "Ailelere gerek merkezlerimizde gerekse evde rehabilitasyon hizmeti verdik. Toplam 320 ziyaret yaptık. Bu süre zarfında çocuklarımız da çeşitli aktivitelere ve atölyelere katılıp özgüvenlerini artırmış oldular."

HEP SEVGİYLE
Beyza Sucaklı diğer çocuklardan daha şanssız çünkü konuşamıyor, yürüyemiyor... 15 yaşındaki Beyza'nın üç ablası ve bir erkek kardeşi var. Onların sevgisi ve ilgisiyle hayata gülümsüyor. Annesi Hülya Sucaklı, 15 yıl boyunca aldığı rehabilitasyon eğitimleriyle işaret ile iletişim kurabilme becerilerini kazanabildiğini söylüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce hayata tutunup sonra kenetlendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN