Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turna seferberliği

Anadolu sevdalılarının türkülere konu ettiği turnalardan Türkiye'de 12 çift kaldı. Çevreciler sulak alanları koruma çağrısı yapıyor

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Masallar, türküler, deyişler, kilimler, danslar hemen her kültürün bir parçası olan turna kuşları Türkiye'de sadece 12 çift (dişi-erkek) kaldı. Turna kuşunun neslinin tehlike altında olması hem doğa severleri hem de sanatçıları harekete geçirdi. Doğa araştırmacısı, biyolog ve kuş bilimci Ferdi Akarsu'ya göre, sulak alanların yok olması turnalar için en büyük tehlike. Akarsu "Turna kuşlarının yaşadığı, kendilerine hayat bulduğu yerler sulak alanlar. Her geçen gün bu alanlar yok ediliyor. Bu kuşların yaşam alanlarını koruyup, özen göstermeliyiz" diyor. 2006'ya kadar Türkiye'de 150 çift olduğu tahmin edilen Turnalar, mart ayında Sivas, Muş, Van, Ardahan, Bolu, Samsun gibi illere gelip, ekim ayında da Güney'e göç ediyor. Türkiye'de turna kuşlarının yaşadığı ve üreme yeri olarak bilinen Sivas Dışkapı Köyü Sazlığı, Göydün Sazlığı, Mağara Gölü, Tödürge Gölü, Kurugöl, Muş Arakonak Sazlıkları, Samsun Kızılırmak Deltası ve Bolu Yeniçağ Gölü'nün korunması için doğa severler ile sanatçılar el ele verdi.

HER YERDE TURNA İZİ

Kuşlar için dağ bayır gezen Akarsu "3 senedir turnalar üzerine araştırma yapıyorum. Turna ile ilgili 45 farklı türkü var. Deyişler, kilimler, el işleri hatta dini törenlere bile işlemiş turna. Türkiye'de kalan 12 çift turnanın 19 tane de yavrusu var. Onları korumak ve çoğalmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz" diyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turna seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN