Genç kaptan hayata Türkiye'de demirledi

Hollandalı kaptan açık denizde hastalandı. Durumu ağırlaşınca İstanbul'da demirledi ve hastaneye kaldırıldı. Doktorlar da 10 dakikada ameliyat kararı verdi ve kaptanın enfeksiyon kapan bağırsağından 2 metrelik kısım alındı

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Hollandalı kaptanın yolculuk esnasında enfeksiyon kapan bağırsağının 2 metrelik kısmı Türkiye'de gerçekleşen acil bir operasyonla alındı. Hollandalı Andre J. Van Schoonhoven 5 yıldır, Yunanistan- Pire'den yola çıkarak önce Mikonos sonrasında da Kuşadası ve Kıbrıs'ı dolaşarak yeniden Pire'ye dönen Prinsendam isimli bin 200 kişilik yolcu gemisinin kaptanlığını yapıyordu. Milyonda bir görülen bağırsak tıkanıklığı problemine de açık denizde yakalandı.

'BİLİM KURGU FİLMİ GİBİYDİ'
Schoonhoven'in karnı, günden güne şişmeye başladı. Karnındaki şişlik yüzünden bir sabah kalktığında çorabını giyemez hale gelince gemi doktorunun da önerisiyle, gemiyi İstanbul'a demirledi ve acil olarak hastaneye kaldırıldı. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra bağırsak tıkanıklığı olduğu tespit edildi. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu ve ekibi tarafından 10 dakika içinde apar topar ameliyata alınan Schoonhoven'ın bağırsağının enfeksiyon kapan 2 metrelik kısmı alındı. Filipin'de yaşayan eşi de durumu haber alınca hemen Türkiye'ye geldi. 2 gün yoğun bakımda kalan ve yapılan testlerde kanser olmadığı tespit edilen Schoonhoven, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ne olduğunu bile anlayamadan karnım şişmeye başladı. Önce gaz sandım. Çok önemsememiştim. Sabah yatağımdan kalkamayacak kadar rahatsızlanınca ciddi bir şeyler olduğunu anladım. Türkiye benim içim çok büyük şanstı. Hem tetkiklerim hem de ameliyatım büyük bir titizlik içerisinde yapıldı. Kendimi bir bilim kurgu filminde gibi hissettim. Doktorlarıma müteşekkirim."

Bağırsağı patlamak üzereydi
Prof. Oktar Asoğlu (Liv Hospital): "Schoonhoven hastaneye geldiğinde karnının şişliğinden hareket edemiyordu. Hızlıca tahlilleri yapıldı. Çok nadir görülen divertüker hastalığına bağlı darlık sonucu kalın bağırsağın çapı normalin 5 katına çıkmıştı. Hastaneye geldiğinde bağırsağı patlamak üzereydi. Eğer birkaç saat daha geç kalınsa ve dışkı karnının içine yayılsaydı, çok daha ağır bir enfeksiyon kapıp hayatı riske girerdi. Başarılı bir operasyondan sonra 2 gece yoğun bakımda kaldı. Hiçbir sorun kalmayınca da gemisine ve ailesinin yanına uğurladık."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç kaptan hayata Türkiye'de demirledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN