Gözleri ve dişleri ABD'den gelecek

Giriş Tarihi: 7.11.2013

Diyarbakır'da silahla öldürülen Anadolu Leoparı'nın içi bir aylık çalışmayla doldurulacak. Gerçeğini aratmayacak erkek leopara ABD'den getirtilecek gözler, dişler, kulak ve dil takılacak

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi kırsalında bir çobana saldırınca silahla öldürülen Anadolu Leoparı'nın özenle çıkarılan postu İstanbul'a getirildi. Türkiye'nin ilk ve tek diplomalı tahnitçisi İhsan Yey (60), ABD'den iç formlarının gelmesinin ardından yaklaşık bir ay sürecek çalışmayla leoparın içini dolduracak. Doldurulunca gerçeğini aratmayacak olan erkek leopara, ABD'den gelecek gözler, diş, kulak ve dil takılacak. Leopar, daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kararlaştıracağı bir müzede sergilenecek.

BİR AY SONRA HAZIR

Türkiye'nin gündemine oturan leoparın öldürülmesinin ardından Çevre ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Yey'le iletişime geçerek leoparın ölümsüzleştirilmesi için destek istedi. Diyarbakır'a giden Yey, Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne götürdüğü leoparın derisini neşter yardımıyla 1.5 saatte yüzdü. İstanbul'a getirdiği deriyi hemen kimyasal suya sokup beklemeye alan Yey, bir yandan da leopar mankeni seçti. Leopar hakkında bilgi veren Yey, "Kuyruktan burun ucuna kadar boyu 2 metre 20 santimdi. Ağırlığı ise 70-80 kilogram arasındaydı. 3 yaşına yakın ve erkek. Derisini çok itinalı bir şekilde yüzdük" dedi. Yey, "Derinin ölçülerine göre ABD'den manken siparişi vereceğiz. Heykeltıraşların da kullandığı poliüretan hammaddeden yapılan manken kalıba deriyi giydireceğiz. Ardından yine ABD'den gelecek gözler, diş, kulak, dil gibi bölümler takılacak. 1 ay içinde hazır hale gelecek leoparı görünce korkacaksınız" diye konuştu. Son olarak 1974'te Ankara Beypazarı'nda görülen Anadolu Kaplanı'nın Diyarbakır'da ortaya çıkması üzerine çalışma başlatıldı. Leopar, çizgili sırtlan, oklu kirpi, kuyruklu süren gibi endemik hayvan türlerine ait posterler bastırılarak bölgede dağıtılacak. Yetkililer, köy köy mahalle mahalle dolaşarak bu hayvanlara dair bilgilendirme yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözleri ve dişleri ABD'den gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN