Norveç Kralı Sultanahmet Camisi'ni gezdi

Giriş Tarihi: 7.11.2013 15:09 Güncelleme Tarihi: 7.11.2013 15:11

Norveç Kralı 5. Harald ve Kraliçe Sonja, Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camisi'ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Norveç Kralı 5. Harald ile Kraliçe Sonja, önce Ayasofya Müzesi'ne geldi. Ayasofya Müzesi çevresinde özel güvenlik önlemi alınmadığı görülürken, 5. Harald ile Kraliçe Sonja'nın, müze gezisi yaklaşık 30 dakika sürdü.

Norveç Kralı 5. Harald ile Kraliçe Sonja, buradan araç ile Sultanahmet Camisi'ne geçti. Kral ve kraliçe, camiye girerken ayakkabılarını çıkararak, terlik giydi. Kraliçe Sonja, camide başını örttü.

Caminin imam hatibi İshak Kızılaslan, Norveç Kralı 5. Harald ile Kraliçe Sonja'ya, caminin tarihi hakkında bilgi verdi. Burada da yaklaşık 30 dakika kalan kral ve kraliçeyi cami çıkışında Norveçli müzik topluluğu "Gümüş Çocuklar" da yalnız bırakmadı. Kral 5. Harald ve Kraliçe Sonja, çocuklarla bir süre sohbet etti.

"İLGİNÇ BİR GÜN GEÇİRDİK"

Burada fotoğraf çektiren Kral ve Kraliçe, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Norveç Kralı 5. Harald, çok ilginç bir gün geçirdiklerini belirterek, Sultanahmet Camisi ve Ayasofya Müzesi'nin görülmesi gerektiğini dile getirdi. Kral 5. Harald, "İnanmanız için görmeniz lazım" ifadesini kullandı.

Ayasofya Müzesi'ndeki Viking grafitisini görüp görmediğine ilişkin bir soru üzerine Harald, gördüğünü ancak grafitinin yeni bir buluş olmadığını söyledi.

Harald, bugünkü ziyaretlerinin, Türkiye ziyaretinin çok önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

Türkiye-Norveç ilişkilerine ilişkin bir soru üzerine Kral 5. Harald, "Türkiye-Norveç ilişkileri gayet iyi, iki ülke dost ve 60 yıldır müttefik. Umarım bu ziyaretten sonra ilişkilerimiz daha iyi olur" dedi.

Kraliçe Sonja da eşi gibi uzun zamandır sanat tarihi üzerine okuduğunu dile getirerek, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi'nin çok etkileyici olduğunu ifade etti.

Sonja, "Ayasofya Müzesi'nde etrafa baktığınızda başınız dönüyor. Sultanahmet Camisi çok güzel. Tarihinizle ilgili mücevherleriniz var. Bu saygı duyulması gereken bir şey. Daha çok şey görmeyi ve tekrar gelmeyi umuyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Norveç Kralı Sultanahmet Camisi'ni gezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN