Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşim'e nefes verme seferberliği

Ameliyatta nefes borusu delinen Yeşim Çetir, tedavi için İsveç'e götürüldü. Takılan suni nefes borusunda komplikasyonlar çıkan Yeşim'in tüm masrafları devletçe karşılanıyor

Giriş Tarihi: 8.11.2013
Ordulu üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Yeşim Çetir, geçirdiği ameliyatta nefes borusu delinince suni yöntemle geliştirilen nefes borusu takılması için geçen yıl İsveç'e götürülerek ameliyat oldu. Zincirleme sağlık sorunları nedeniyle tedavisi başkent Stockholm'de süren Yeşim için tüm olanaklar seferber edildi. Van 100'üncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi 3'üncü sınıf öğrencisi Yeşim, aşırı terleme şikâyeti ile İstanbul'daki Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne başvurdu. Doktorların önerisiyle 7 Temmuz 2011 tarihinde koltuk altındaki ter bezlerinin alınması için ameliyata alınan genç kızın, operasyon sırasında nefes borusu delindi.

İTALYAN HEKİMLE İRTİBAT KURULDU
Yedikule Göğüs Hastalıkları ile İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 3 ayrı ameliyat daha geçiren Yeşim'in vücudunun başka yerinden alınan parça ile soluk borusuna yama yapılmak istendi. Ancak, genç kızın bedeni bu tedaviye yanıt vermedi. Bunun üzerine hem ailesi hem de yetkili kurumlar Yeşim'i yaşatmak için harekete geçti. Nefes borusu naklinde dünyanın sayılı isimlerinden olan İtalyan Prof. Dr. Paolo Macchiarini ile temas kurularak operasyon için anlaşıldı. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli babası üzerinden sigortalı olan Yeşim'in tedavi masraflarını karşılamayı kabul edince genç kız, İsveç'in başkenti Stockholm'de Karolinska Üniversite Hastanesi'ne sevk edildi. Babası Hayrullah Çetir'in refakatiyle geçen yılın temmuz ayında Stockholm'e giden genç kızda bu kez de akciğer iltihabı tespit edildi. Akciğerinin yarısı alınan Yeşim'e, kemik iliği hücreleri kullanılarak geliştirilen yöntemle yeni soluk borusu nakli yapıldı. Genç kızın bünyesi yeni soluk borusuna alışamadığı için geçen 9 Temmuz'da ikinci kez suni soluk borusu nakli yapıldı. Solunum cihazına bağlı olarak tedavisi süren genç kızın son ameliyatı başarılı geçti fakat bu kez de soluk borusunda kaçak ve hafif kanama tespit edildi. Vücudundan alınan parça ile kaçak kapatılmaya çalışıldı. Ancak başarılı olunamayınca bu kez Almanya'dan stent getirildi. Bu defa da stent küçük gelince, yeniden ölçü alındı. Almanya'dan istenen yeni stentin 2 hafta sonra geleceği belirtildi.

MASRAFLARI 6 MİLYON TL'Yİ BULDU

Yeşim Çetir halen, makinelere bağlı olarak yaşıyor. 1 aydan bu yana uyutulan genç kız önceki gün ilk kez uyandırıldı. 3 saat uyanık kalan Yeşim'in başında babası Hayrullah Çetir ve AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener vardı. Şener, genç kıza "Türkiye'den, memleketin Ordu'dan, sevdiklerinden selam ve dualar getirdim. Senin sağ salim dönmeni bekliyoruz" dedi. İhsan Şener, genç kızın her vatandaşları gibi devletin koruması ve himayesinde olduğunu, onu yaşatmak için maddi ve manevi tüm imkânların seferber edildiğini söyledi. Yeşim'in bugüne kadarki tedavi masraflarının 6 milyon lirayı bulduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşim'e nefes verme seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN