Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane atçı 'J.R.' zatürreeden öldü

Atçılık camiasının efsane ismi, İlyas Çokay 82 yaşında hayatını kaybetti. 'J.R.' lakaplı Çokay, Gülay Aslıtürk'ün babasıydı

Giriş Tarihi: 9.11.2013
Türkiye'de atçılık camiasında birçok ilke imza atan ve 'efsane' diye anılan 82 yaşındaki İlyas Çokay, zatürree tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Aynı zamanda bir döneme damgasını vuran eski Şişli Belediyesi Başkanı Gülay Aslıtürk'ün de babası olan Çokay'ın ölümü, at yarışı camiasını üzüntüye boğdu. Bağımsız At Sahipleri Derneği Başkanlığı, Eski Binicilik Federasyonu ve Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri, Sahipleri Derneği Başkanlığı ve Yüksek Komiserler Kurulu üyeliği yapan Çokay, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Kentucky eyaletinden, 'Colonel' (Albay) unvanı almıştı. Çokay, 1962 yılında kurduğu İlyas Çokay Haraları'nda çok sayıda yarış atının da yetişmesine öncülük etti. Kızı Gülay Aslıtürk'ün belediye başkanlığı dönemde ayaklarından kurşunlanarak yaralanan efsane atçı, bugün Teşvikiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından, Çatalca'da bulunan aile kabristanına defnedilecek. Yurtdışında yaşayan kızı Gülay Aslıtürk'ün de cenazeye katılacağı öğrenildi.

İHRACATI BAŞLATTI
İngiltere'den kısrak ithal ederek Türkiye'de, 'soylu yarış atı' yetiştiriciliğini de başlatan Çokay, Türkiye dahil birçok ülkede milyonlarca kişiyi ekran karşısına toplayan 1980'lerin efsane dizisi Dallas'ta J.R. Ewing'i canlandıran Amerikalı oyuncu Larry Hagman'la özdeşleşen şapkayı takması nedeniyle, "Yerli Ceyar" lakabı ile anılıyordu. Çokay, Türkiye'den Amerika ve İrlanda'ya damızlık kısrak satarak yarış atı ihracatını da başlatmıştı. Türkiye'nin ilk 'aygır istasyonu'nu kuran Çokay, aynı zamanda, Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane atçı 'J.R.' zatürreeden öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN