Ağabeyleriyle ilik kardeşi de oldular

İlik nakliyle hayat bulan 50 çocuk Samsun'da özel bir etkinlikte bir araya geldi. Buluşmada en çok ilgi görense, 2 ağabeyin verdiği ilikle yeniden yaşama tutunan kardeşlerin öyküsü oldu

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Kiminin her hafta vücuduna kan nakledildi, kimi aylarca süren kemoterapi tedavileri gördü. Ve kemik iliği nakliyle ikinci hayatlarına sağlıkla başlayan 50 çocuk, Samsun'da özel bir etkinlikte bir araya geldi. "Kemik İliği Nakli Sonrası Yaşam" etkinliğindeçocuklar, hafta sonu kampında doktorlarıyla birlikte şarkılar söyleyip oyunlar oynadı. Medical Park Samsun Hastanesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kemik İliği Merkezi'nin birlikte düzenlediği etkinlikte, ilik nakli olmuş 50 çocuğun ailelerine de 'nakil sonrası yaşam' eğitimi verildi.

BİRLİĞİNDEN GELİP İLİK VERDİ

Medical Park Samsun Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Tunç Fışgın son bir yılda 24 kemik iliği nakline imza attıklarını belirterek şöyle dedi: "Tüm Türkiye'deki 20 merkezin 2'si Samsun'da. Toplamda 100'den fazla nakil yaptık. Başarı oranımız yüzde 70'in üstünde. Avrupa kemik iliği nakil birliğine akredite olduk. Normal nakiller dışında akraba dışı ve tam uyumlu olmayan nakiller de yapıyoruz. Akraba dışı veya dünya donör bankasından mesela Almanya'dan gelen ilikten nakil yaptık. Taburcu olan her bir çocuğumuzla biz de büyük mutluluk yaşıyoruz. Keşke ilik bulunsa da çok daha fazla çocuğumuzu kurtarabilsek." Yeniden hayata tutunan çocuklar, şimdi aile bireylerinden aldıkları ilikler sayesinde okullarına devam ediyor, özgürce koşup oynuyorlar. Ağabeyinin askerden gelip ilik vermesi sayesinde hayata ikinci kez merhaba diyen Mehmet Erkan Etsever de o çocuklardan biri... 6 aylık bebekken talasemi major tanısı konan Mehmet, 17 yaşında. 24 yaşındaki ağabeyi Şükrü Etsever de kardeşinin durumu günden güne kötüleşmeye başlayınca askerden çağırılmış. Kardeşinin hayatını kurtardıktan 78 gün sonra da birliğine geri dönmüş. Mehmet şimdi çok sağlıklı ve ileride psikolog olup, hasta çocuklarla ilgilenmek istiyor. 21 yaşındaki Mehmet Alay ise 16 yaşındaki kardeşi İsa ile 12 yaşındaki Çetin'in 'süpermeni'. Her 2 kardeşine de 2 yıl arayla ilik veren Mehmet'in anne ve babası amca çocukları. 2 kardeş, akraba evliliğine bağlı olarak talasemi hastası olmuş. Hastalığın adını İsa'yı, 11 yaşındayken durmayan burun kanaması nedeniyle hastaneye götürdükleri gün ilk kez duymuşlar.

KAYDINI DONDURUP YETİŞTİ

Babaları hayatta olmayan Alay ailesi yaşam mücalesini bir anne ve 3 kardeş birlikte verirken, ağabey Mehmet'in iliğinin İsa'ya uyumlu çıkmasıyla büyük sevinç yaşamışlar. Tam üniversite sınavını kazanmışken ağabey, kardeşi için okul kaydını dondurarak operasyon için hastaneye yatmış. Ancak 2 sene sonra bu kez de Çetin hastalanmış. Ağabeyi yine hızır gibi yetişip ona da hayat vermiş. Şimdi 3 kardeş yeni hayatın tadını çıkarıyor.

24 yaşındaki Şükrü Etsever, askerde öğrenmiş kardeşinin hastalığını. Kardeşine ilik verip geri dönmüş.

17 yaşındaki Mehmet Etsever 3 kardeşin en küçüğü. Talasemi major tanısı konmuştu şimdi lise 2'ye gidiyor.

Mehmet Alay 21 yaşında. 2 kardeşine 2'şer yıl arayla ilik vererek yaşama tutunmalarını sağlamış.

Akraba evliliği nedeniyle talasemi hastası olan İsa'ya 11 yaşındayken teşhis konulmuş.

Çetin, İsa'dan 2 yıl sonra yakalanmış hastalığa. 2 kardeş de ağabeylerinden aldıkları ilikle şifa buldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağabeyleriyle ilik kardeşi de oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN