Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaderin cilvesi

Gaziantepli bir baba, Japon bir anne... Kader isimli kızlarının kimin ülkesinde yaşayacağı konusunda çıkan kavgaları mahkemelik oldu. 5 yıl süren davalarda Kader'in velayeti bir anneye bir babaya gitti. Kader son olarak babasında kaldı

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Gaziantepli 35 yaşındaki Fevzi Deniz, 8 yıl önce gittiği Japonya'nın Tokyo kentinde Michiko Nishızuka ile tanıştı. Birbirine âşık olan çift evlenip Japonya'ya yerleşti. Bir fabrikada işçi olarak çalışan çift, evliliklerinin ilk yılında dünyaya gelen kızlarına da Kader adını verdi. Bu arada çift, 2008'de Türk babanın ailesini ziyaret için Gaziantep'e geldi.

'TÜRK GELENEĞİYLE YETİŞSİN'
Dönüş zamanı geldiğinde ise baba Fevzi Deniz, kızının Türk geleneklerine göre yetişmesi için Türkiye'de kalmak istediğini söyledi. Japon anne bu duruma itiraz edince çift arasında anlaşmazlık çıktı. İzni biten Bu sırada izni dolan Michiko Nishızuka Japonya'ya dönmek zorunda kaldı. Ardından da kızının velayetini alabilmek için dava açtı. Durumu öğrenen baba Fevzi Deniz'de bir daha Japonya'ya dönmedi ve kızı Kader ile Gaziantep'teki ailesiyle birlikte yaşamaya başladı.

İLK KA RAR ANNE LEHİNE
Gaziantep 1. Çocuk Mahkemesinde görülen davada ilk karar 15 Mayıs 2009'da verildi. Mahkeme, uzman pedagogların yaptığı inceleme sonucunda hazırladıkları "Çocuğun yaşının çok küçük olduğu ve 4 yaşındaki bir çocuğun anne sevgisine ihtiyaç duyduğu için anneye verilmesi gerektiği" yönündeki raporunu dikkate alarak Kader'in annesine verilmesini kararlaştırdı. Kader'in annesiyle gitmesi halinde Japonya yasalarına göre bir daha göremeyeceğini bilen Türk baba, kızını alarak Gaziantep'i terk etti ve adeta sırra kadem bastı.

BOŞANMA DAVASI...

Tüm aramalara rağmen bulunamayan ve hakkında babası Doğan Deniz ile birlikte tutuklama kararı çıkartılan Fevzi Deniz, bu kez avukatı aracılığı ile eşine boşanma davası açtı. Aynı davada küçük Kader'in velayetinin de kendisine verilmesi talebinde bulundu. Aile Mahkemesi, 29 Haziran 2010'da verdiği kararda, Japon anne Michiko Nishızuka ile Türk baba Fevzi Deniz'in boşanmasına, çiftin çocukları Kader'in de velayetinin babada bırakılmasına, ancak annenin de yılın belirli günlerinde kızını görebilmesine karar verdi. Bunun üzerine Japon anne kararı temyiz etti.

TEMYİZE GİDEBİLİR

Talebi değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise "Kader'in yaşı itibariyle anne sevgisine muhtaç" gerekçesiyle bir muhalif oyla yerel mahkemenin kararını bozdu. Dosya yeniden Gaziantep Aile Mahkemesine gönderildi. Davayı yeniden ele alan yerel mahkeme, yeni delilleri de değerlendirerek, Kader'in velayetinin ikinci kez babada kalmasına karar verdi. Ancak Japon anne kararı yeniden temyiz ederse, dosya yine Yargıtay'a gidecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaderin cilvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN