Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay, başlık parası cinayetinde 15 yılı az buldu

Giriş Tarihi: 11.11.2013 13:23 Güncelleme Tarihi: 11.11.2013 13:24

Yargıtay, Adana'da başlık parası meselesi yüzünden ceviz satıcısı Hamdullah Erdoğan'ı öldürdükleri iddia edilen sanıklara verilen hapis cezasını az buldu.

Merkez Seyhan ilçesi, Yeşilyurt Mahallesi'nde oturan Hamdullah Erdoğan, 6 yıl önce kızını İstanbul'da yaşayan akrabaları T. ailesine başlık parası alarak gelin verdi. 4 yıl önce de oğlu Rıza, kız kardeşinin görümcesi Feride'yi kaçırdı. T. ailesi, kızları için Hamdullah Erdoğan'dan 20 bin lira başlık parası istedi. 10 bin lirasını ödeyen Erdoğan, 10 bin lirayı ödeyecek imkanının olmadığını söyleyince iki ailenin arası bozuldu. Hamdullah Erdoğan, başlık parasını ödemediği için kızına kötü davranıldığını duyunca İstanbul'a gidip zorla kızını alıp Adana'ya döndü.

Bu duruma sinirlenen T. ailesinin fertleri ceviz alma bahanesiyle 19 Aralık 2009'da çağırdıkları Erdoğan'ı sırtından bıçaklayarak öldürdü.

Olaydan sonra yakalanıp tutuklanan ve haklarında Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılan Erkan T. (29), Şahabettin T. (19), Dağıstan E. (29), Hakan K. (25) ile tutuksuz Cevdet T. (35), İsmet T. (35) ve Nezir T. (29) karar duruşmasına çıktı.

Yaklaşık 2.5 yıldır yargılanan katil zanlılarından Erkan T., son savunmasında cinayeti işlediğine pişman olduğunu söyledi. Adana'ya düğüne gittiklerini söyleyen Erkan T, "Erdoğan ailesinde gelin olan kız kardeşim Feride'yi görmeye gitmiştim. Hamdullah'ın elini öpmek istedim. Küfür etti. 'Dul anneni kaçırırım' deyince kendimi kaybedip, bıçağı salladım. Pişmanım. Cinayet planlı değildi" diyerek kendini savundu. Diğer tutuklu ve tutuksuz sanıklar ise suçlamayı kabul etmedi.

Öldürülenin kızı Gülten ile oğlu Rıza babalarının planlı bir cinayeti kurban gittiğini ileri sürerek, tüm sanıkların cezalandırılmasını istedi.

10 bin lira başlık parası ödenmediği için kayınbabası öldürülen Feride T. ise katil zanlısı ağabeyleri ile arkadaşlarını suçlayarak, "Ağabeyim, beni ve eşimi öldürmesi için kayınbabamı tehdit etti. Kayınbabamı, bizi öldürmediği için öldürdüler" dedi.

Mahkeme heyeti, katil zanlısı Erkan T.'yi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Bu cezada indirim de uygulamadı. Erkan T.'nin yeğeni Şahabettin T. ile arkadaşı Hakan K. ise 'cinayete yardım' suçundan 15'er yıl, Dağıstan E. 8 yıl 4 ay hapse mahkum edildi. Tutuksuz yargılanan İsmet T., Cevdet T. ile Nezir T. ise beraat etti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararı, ceza verilen sanıklardan Erkan T. ile beraatlarına karar verilenler yönünden onadı. Sanıklardan Şahabettin T. ile Hakan K. yönünden cezanın az olması, Dağıstan E. yönünden ise ceza verilmesi sebebiyle kararı bozdu.

Bozma ilamında, Şahabettin T. ile Hakan K.'nin de 'cinayete iştirak' yerine 'asli fail' olarak sorumlu tutulması istendi.

Cinayete 'yardım' suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Dağıstan E.'nin de delil yetersizliğinden beraatına karar verilmesi talep edildi.
Yerel mahkeme ise dosyayı, kararı bozulan sanıklar yönünden önümüzdeki günlerde yeniden ele alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay, başlık parası cinayetinde 15 yılı az buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN