Mahalle suya kavuştu 'şalvar davası' bitti

SABAH'ın gündeme getirdiği "sular gelene kadar ambargo" haberlerinin ardından Giresun Valiliği ve belediye devreye girdi. Mahalle halkı, suya kavuşmanın sevincini yaşıyor

Giriş Tarihi: 14.11.2013
Giresun'un Yağlıdere ilçesinde kadınların kocalarına yatak ambargosu uyguladığı, kocaların ise Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) şikâyette bulunduğu su sorunu sonunda çözüldü. SABAH'ın iki kez gündeme getirdiği su ambargosu haberlerinin ardından harekete geçen Giresun Valiliği ve Yağlıdere Belediyesi'nin çalışmaları sonucu mahalleli suya kavuşurken, erkekler su sevincini havaya silah atarak kutladı.

ŞALVAR DAVASI GİBİ
Yağlıdere ilçesinin Tepeköy Mahallesi'nde su kaynaklarının yetersizliği nedeniyle susuzluk yaşayan köylüler, su ihtiyaçlarını dere yataklarından ve yağmur sularını biriktirerek gidermeye çalışıyordu. Yaz aylarında susuzluğun iyice artması nedeniyle kadınlar su sorunlarına dikkat çekmek amacıyla eylem yaparak, ünlü sanatçılar Şener Şen ile Müjde Ar'ın rol aldığı 'Şalvar Davası' filminde olduğu gibi kocalarına su gelinceye kadar yatak ambargosu uygulayacaklarını açıkladılar. Bazı kocalar da bu durumu BİMER'e iletmişlerdi.

KÖYDE BAYRAM HAVASI

Mahalleli kadınların eylemi ile ilgili haberlerin SABAH gazetesinde yer almasından sonra Giresun Valiliği harekete geçti. Valilik ve Yağlıdere Belediyesi'nin çalışmaları sonunda mahallede sondaj kuyuları açıldı. Mahallede bulunan 200 hane, sondaj kuyuları sayesinde susuzluktan kurtuldu. Kuyu suyunun gelmesi de köyde adeta bayram havası yaşattı. Köyde erkekler suyun gelişini Mahalle Muhtarı Telat Bekdaş ile birlikte silah atarak kutladı. Mahalleli kadınlardan Emine Bebek ise, "Yıllardır çile çekiyorduk. Kullandığımız çamurlu suyun yerine temiz suya kavuştuk, çok mutluyuz. Sizlerin haberleriyle suya kavuştuk, Sabah'a teşekkür ediyoruz" dedi. Erkekler ise uygulanan ambargonun kalkmasından dolayı sevindiklerini ifade ettiler.

"SU ÇİLESİ SON BULDU"
Mahalledeki su sorununun çözülmesiyle ilgili değerlendirme yapan Yağlıdere Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu ise, "Giresun Valiliğimizin desteği ile mahallemizde iki adet sondaj çalışması yapılmış ve buradan çıkan su depoya bağlanarak 200 haneye dağıtımı yapılmıştır. Artık mahalle halkı dere sularından kurtulmuş, su çilesi son bulmuştur. Mahallemize suyun gelmesini sağlayan Valiliğimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahalle suya kavuştu 'şalvar davası' bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN