Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşadığını ispatlamaya çalışıyor

Kahramanmaraş'ta, ölüm bildirimi sonucu nüfus kütüğünden kaydı silinen bir vatandaş, yaşadığını mahkeme yoluyla ispatlamaya çalışıyor. Nüfus kütüğünden kaydı silinen 39 yaşındaki Mahmut Taşdemir, hayatta olduğunu kanıtlamak için mahkemenin 20 gün sonra vereceği kararı bekliyor.

Giriş Tarihi: 14.11.2013 12:30 Güncelleme Tarihi: 14.11.2013 12:33
İstanbul'a hiç gitmediği halde Bahçelievler semtinde bir trafik kazası sonucu öldüğünü öğrenen Taşdemir, yaşadığını ispatlamak için adliyenin yolunu tuttu. Başına gelen talihsiz olay nedeniyle devlet dairelerinden resmi hiçbir işlem yapamayan Taşdemir, mağduriyetinin biran evvel giderilmesini istiyor.

EŞİ, ÖLDÜĞÜNÜ SGK'DAN ÖĞRENDİ

Geçen Şubat ayında Mahmut Taşdemir'le ikinci evliliğini gerçekleştiren Selma Taşdemir (36), eşinin genel sağlık sigortasından faydalanmak için Kahramanmaraş Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) gitti. Görevli memura eşinin kimliğini uzatarak, sağlık hizmetlerinden yararlanmak istediğini söyleyen Taşdemir; görevli memurun, 'Böyle bir kayıt yok, sizin eşiniz ölü' demesiyle şoke oldu. Aldığı cevap karşısında şaşkınlığını uzun süre üzerinden atamayan Taşdemir, durumu telefonda eşine bildirdi. Olayın ardından nüfus müdürlüğüne giderek konuyu araştıran çift, İstanbul Bahçelievler'de Haziran ayında meydana gelen bir trafik kazası sonucu Mahmut Taşdemir'in adli rapor kaydıyla 'ölü' olduğu bilgisine ulaştı. Nüfus müdürlüğü yetkililerinden, karşılarında canlı olarak durduğunu ve bu ilginç durumun düzeltilmesini talep eden Mahmut Taşdemir, yetkililerden hatanın mahkeme yoluyla çözülebileceğini öğrendi.

MAHKEMEYE 'BEN YAŞIYORUM' DİYE MÜRACAAT ETTİ

Kim tarafından yapıldığı belli olmayan hatanın düzeltilmesi için kapı kapı dolaşan Taşdemir, Kahramanmaraş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dilekçeyle 'Ben yaşıyorum' diye başvuruda bulundu. Bir ay önce davanın ilk duruşmasına çıkan Taşdemir, mahkemenin, kimin öldüğünü araştırılmasının ardından hakkında vereceği kararı merakla bekliyor.

"EŞİMİN SAĞLIK GÜVENCESİ YOK, EHLİYET ALAMIYORUM"

Başına gelen trajikomik olay yüzünden mağdur olduğunu dile getiren su tesisat ustası Mahmut Taşdemir, eşinin muayene olamadığını, kendinin ise ehliyet alamadığını ifade etti. Arkadaşlarının başından geçenleri kahkahayla dinlediğini anlatan Taşdemir, 'Ben işteydim. Hanım bana telefon açtı. Ölü olduğumu söyledi. Şok oldum. İşi gücü bıraktım eşimin yanına, nüfus müdürlüğüne geldim. Daha sonra da mahkemeye başvurduk.' dedi.

Adli rapor açılarak ölümünün kayıt altına alındığını kaydeden Taşdemir, 'Adli rapor açılarak ölümüm kayıt altına alınmış. Nüfus dairesindekiler de hayret etti. Nüfus kütüğünü getirdiler, kayıtların hepsinde ölü olarak görünüyorum. Ölü olduğum için resmi hiçbir işlem yapamıyorum. Bir firmada geçici olarak bir iş buldum. SSK yapılamadığı için iş yeri de zor durumda kalıyor. Ehliyet almak istiyorum, alamıyorum. Aracımı da yakınlarım kullanıyor.' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşadığını ispatlamaya çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN