Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yamaç paraşütüyle Eskişehir'den Konya'ya

Bursalı Engin Altop, yamaç paraşütü ile 3 saat boyunca havada süzülerek Eskişehir'den Konya'ya gitti.

Giriş Tarihi: 15.11.2013 10:46
Bursa'da 8 yıldır yamaç paraşütü sporuyla uğraşan Engin Altop (36), Eskişehir'in Doğançayır bölgesinden Konya'nın Yunak ilçesine bağlı Yeşilyayla köyüne uçtu. Gökyüzündeki enfes yolculuğunu kameraya da çeken Altop, çoğu insanın binmekten korktuğu yamaç paraşütüyle 3 saatlik bir keyifli yolculuk gerçekleştirdi. Hayatında ilk defa bir şehirden bir şehre yamaç paraşütü ile giden Altop, kuş uçuşu 105 kilometrelik mesafeyi katetti.

YÜKSEKLİK KORKUSUNA RAĞMEN GÖKYÜZÜNDE YOLCULUK

Altop, iki şehir arasındaki yolculuğunu anlatarak gökyüzünde tek başına seyahat etmenin farklı bir duygu olduğunu dile getirdi. Kendisinde de yükseklik korkusu olduğunu kaydeden Altop, "Yükseklik korkusu bizde de var ama biz yamaç paraşütü ile uçarken bunu hissetmiyoruz. Aslında unutuyoruz. Bu işi bildiğimiz için korku olmuyor. Aksine biz daha yükseklere çıkıyoruz. İnsanlar, 'Bende yükseklik korkusu var. Ben bunu kullanamam' demesinler. Bu sporu herkes yapabilir" dedi.

"KUŞLAR GİBİ ÖZGÜRDÜM"

Konya ve Eskişehir arasındaki yolculuğunda gökyüzünde yaşadığı her anı kameraya çektiğini söyleyen Altop, şöyle devam etti:

"Benim bu yolculuğum 3 saat sürdü ama 6 saat uçan arkadaşlar var. Ankara'dan kalkıp da Denizli ve Isparta'ya inen tanıdıklarımız var. Tabii ki İç Anadolu Bölgesi yamaç paraşütü için uygun bir yer. Daha rahat. Eskişehir'den kalktığımız tepe 200 metrelik yüksekliğe sahipti fakat termal hava akımlarını yakaladık ve gökyüzünde 4 bin metrelere çıktık. Daha sonra kuşlar gibi süzüldük. İrtifamız alçaldığında tekrar yeni bir termiğe girip yolumuza devam ettik. Kısacası göç eden kuşlar gibiydik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yamaç paraşütüyle Eskişehir'den Konya'ya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN