'Çevre hassasiyetinde kimse bizi eleştiremez'

Başbakan Erdoğan "Çevre hassasiyeti konusunda kimse bizi eleştiremez. Yol, köprü, tünel, konut, okul yaparken tabiatı tahrip etmiyoruz. Çünkü biz bu topraklarda misafir değil, ev sahibiyiz" dedi

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın "Beş milyon üniversite öğrencisi için 5 milyon ağaç" projesi kapsamında Gazi Üniversitesi Gölbaşı Kampusu'nda düzenlenen ağaç dikim törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ağaç ve çevre hassasiyetinde bizi kimse eleştiremez. Belçika büyüklüğünde alanı ağaçlandırdık" dedi. Erdoğan törende özetle şunları söyledi:

GRİ BİNALARDAN GRİ FİKİRLER DOĞAR:
Bugün dünyanın en iyi üniversiteleri bilimsel çalışmalarının yanında mimarisi, estetiği, kampüslerinin güzelliğiyle de ön plana çıkıyor. Gri binalardan gri düşünceler doğar. Özgür, renkli, estetik, yeşille bezenmiş bir çevreden ise özgür düşünce doğar. Nezaketle, zarafetle bezenmiş fikirler doğar. Bu yüzden üniversiteleri yaparken mümkün olduğunca şehirlerin dışında, geniş alanlarda tabiatla iç içe tasarlamak gerekiyor.

ŞEHİR ANLAYIŞIMIZDA İNSAN VAR: Bir şehir inşa ederken ülkeyi bayındır hale getirirken, sadece binalara, yollara köprülere ağırlık verirseniz inanın eksik bir çaba içine girersiniz. Bizim şehir anlayışımızın temelinde insan vardır, canlı hayatı vardır. Bugün bu şuurla hareket ediyor, tarihle bu günü buluşturan şehirler inşa ediyoruz. Modern şehirler inşa ederken insanlarımızın tabii hayattan kopmamasına, ağaçtan yeşilden ayrılmamasına özen gösteriyoruz.

10 YILDA OLMAYANLARA KAVUŞTUK:
Biz 11 yıl önce göreve geldiğimizde, Türkiye'de 346 bin derslik vardı. 79 yılda Osmanlı'dan alınanlarla birlikte Türkiye'de 346 bin derslik sayısına ulaşılabilmiştir. Biz sadece 11 yılda Türkiye genelinde 188 bin derslik inşa ettik. Sınırlı sayıda okulumuzda internet vardı. Şu anda tüm okullarımızda var. Bırakın bilgisayarı, Fatih projesini, akıllı tahtaları, tabletleri okullarımızla buluşturuyoruz.

YENİ TÜRKİYE: Şu anda yepyeni bir Türkiye inşa ediyoruz. Kendi gemimizi artık kendimiz yapıyoruz. Kendi tankımızı, insansız hava araçlarını küretiyoruz. Helikopterimizi, uydularımızı üretiyoruz. Asrın projesi Marmaray, üçüncü köprü, hızlı tren hatları, Anadolu'nun dört bir yanındaki bölünmüş yollar. Bunları yaparken tabiata, tarihe, kültürel mirasa dokunmuyoruz. Büyürken özümüze yabancılaşmıyoruz. Yol, köprü, tünel, konut, hastane, okul yaparken tabiatı tahrip etmiyoruz. Çünkü biz bu topraklarda misafir değiliz, biz bu topraklarda ev sahibiyiz.

BİZ ÇEVRECİYİZ: Ağaç dikme konusunda çevre hassasiyeti konusunda kimse bizi eleştiremez. Biz ağaç dikme, çevrecilik konusunda Cumhuriyet tarihinin en büyük projesini yürüttük. Bu ülkenin şimdiye kadar gördüğü en fazla fidanı biz diktik. Belçika büyüklüğünde bir alanı ağaçlandırdık. Biz çevreciyiz be! Kimse bizimle çevrecilikte yarışamaz. 125 şehir ormanı kurduk. 2003'te 33 olan milli parklarımızı 40'a, 17 olan tabiat parklarımız 193'e çıkardık.

ALİ TAHİR ADINDA FİDAN...
Başbakan Erdoğan, önceki gün dünyaya gelen ve Ali Tahir adını verdiklerini torunu ile ilgili duygularını paylaştı. Erdoğan, "Tabii evlat ayrı bir zevktir, tadı ayrıdır. Ama torun hakikaten o daha bir ayrıdır. Ali Tahir'imiz de şu anda bizim inşallah dördüncü torunumuz oldu. Allah'ın bu lütfu bize. İki yavrumun bu neslimizi çoğaltma noktasındaki attıkları adım nedeniyle kendilerini kutluyorum" dedi. Erdoğan tören sonrası bir kendi bir de torunu Ali Tahir Erdoğan adına fidan dikti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çevre hassasiyetinde kimse bizi eleştiremez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN