Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İğne oyası aşkına İstanbul'a yerleşti

Japon Kanako Sasaki, iğne oyası ve tel kırma sanatlarını öğrenmek için İstanbul'a yerleşti. Genç kadın, ülkesine dönünce bu alanda kurs açacak

Giriş Tarihi: 18.11.2013
İğne oyası ve tel kırma el sanatlarını öğrenmek için Türkiye'nin çeşitli bölgelerini gezen Japon ev hanımı Kanako Sasaki (32), bu alanda ustalaşmaya karar verip İstanbul'a yerleşti. Yaklaşık 10 yıl önce çıktığı Almanya seyahatinde bir Türk restoranında yediği kebabı çok beğenen Sasaki, ülkesine dönünce Türkiye ile ilgili araştırma yapmaya başladı.

HER DUYAN 'MAŞALLAH' DİYOR

Kanako Sasaki, bu araştırmalar sırasında Türk el sanatının başlıca örneklerinden olan iğne oyası ve tel kırma ile tanıştı. Bu iki el sanatını çok seven Sasaki, bu sanatları Türkiye'de öğrenmek için ilk iş olarak başkent Tokyo'da bir Türkçe kursuna katıldı. Biraz Türkçe öğrenen Sasaki, daha sonra her yıl tatilini Türkiye'de geçirmeye başladı. İstanbul, Bursa, Gönen, İzmir, Antalya, Antakya ve Kütahya'ya giderek bu sanatı yapan kadınların evlerine misafir oldu. İğne oyası ve tel kırma sanatlarını bir tutkuya dönüştüren Sasaki, geçen yaz bu alanlarda kendisini geliştirmek için İstanbul'a yerleşmeye karar verdi. Ailesi de onun bu kararını destekledi. Sasaki, yaptığı araştırmalar neticesinde bu el sanatlarını en iyi şekilde İSMEK kurslarında öğreneceğini gördü. İstanbul'da eşiyle birlikte daire kiralayan Sasaki, yaklaşık 1 aydır İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları-İSMEK'in Kayışdağı merkezinde ders alıyor. Hikâyesini duyan herkesin "Maşaallah" diyerek kendisini takdir ettiğini anlatan Sasaki şunları söylüyor: "Hocamız, benim rahat anlayabilmem için yavaş yavaş anlatıyor. Arkadaşlarım da çok iyi... Burada olduğum için çok mutluyum. Bir sene boyunca kursa devam edeceğim. Japonya'ya dönünce de iğne oyası ve tel kırma kursu açacağım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İğne oyası aşkına İstanbul'a yerleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN