Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaybolan dağcıya ulaşıldı

Ağrı Dağı'na solo tırmanış yaptığı sırada 4 bin 200 metre yükseklikte mahsur kaldığını arkadaşlarına mesajla bildiren dağcıya ulaşıldı.

Giriş Tarihi: 19.11.2013 09:13 Güncelleme Tarihi: 19.11.2013 09:16
İstanbul'dan Doğubayazıt ilçesine gelen ve 3 gün önce tırmanışa geçen Emre Varol'u (34) aramak için Doğubayazıt'tan 7 kişilik ekip, birer ambulans ve arama kurtarma aracı yola çıktı.

Ekipler, yaklaşık 5 saat sonra 3 bin 700 metre yükseklikteki kum kampında Varol'a ulaştı. Varol, yaptığı açıklamada, 3 gün önce tırmanışa geçtiğini belirterek, "Zirveye çıkmadan 5 bin 100 metre yükseklikte kurt ve vahşi hayvanlarla karşılaştım. Bana saldıracaklarını düşündüm. Hayvanlara izimi kaybettirmek için yolumu değiştirdim, fakat kayboldum" diye konuştu.

Kaybolduğunu anlayınca arkadaşlarına mesaj atarak durumu bildirdiğini anlatan Varol, şöyle devam etti:

"Yolumu kaybedince durumu arkadaşlarıma bildirdim. 5 bin 100 metre yükseklikten itibaren irtibat halindeyiz. Yaklaşık 16 saat yürüdüm. Ben kendi imkanlarımla 3 bin 700 metreye kadar indim. Fakat yoruldum ve hava çok soğuk. Bu nedenle 3 bin 700 metre yükseklikteki kum kampında beklemeye başladım. Ekiplerle mesaj yoluyla haberleştim. Bölgeyi bildikleri için yerimi tahmin ettiler. Ben de el feneriyle yerimi belli etmeye çalıştım."

Elleri ve ayakları donmak üzere olan Vural, "Çok yorgunum. Mutluyum. Ekiplere teşekkür ediyorum" dedi.

Doğubayazıt Alan Kılavuzları Arama Kurtarma Derneği ekip şefi Murat Şahin de "Durum bize saat 18.00'de bildirildi. Biz hemen 7 kişilik ekibimizle dağa doğru yola çıktık. Dağcı ve arkadaşlarının bize verdikleri koordinatlar doğrultusunda dağcının yerini tespit ettik. Dağcıya ulaştığımızda bitkin haldeydi, çadırında bizi bekliyordu" diye konuştu.

Varol, Doğubayazıt Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaybolan dağcıya ulaşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN