Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ümitlerin tükendiği anda gelen mucize

Motosiklet kazasında ağır yaralanan 13 yaşındaki Özkan'ın ailesine "Hazırlıklı olun her an kaybedebiliriz" dendi. Annesinin, bir hastanın ölümüyle "Anneciğim sen beni bırakma" diyerek ağlaması üzerine Özkan tedavinin 5'inci ayında gözlerini açtı

Giriş Tarihi: 19.11.2013
Film gibi... Konya'da ailesinin izni olmadan kasksız kullandığı motosikletin devrilmesi sonucu başından ağır yaralanan Özkan Keleş, ümitlerin tükendiği anda yaşama döndü. Çevresinde motosiklet ve hız tutkusuyla bilinen 13 yaşındaki Özkan Keleş, babası Mehmet Keleş'in (34) emanet aldığı motosiklete izin almadan binerek yola çıktı. Aşırı hızlı olduğu belirtilen Keleş, dengesini kaybedince motosiklet devrildi. Kask takmayan genç, başını çarpması sonucu ağır yaralandı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Keleş, yoğun bakıma alındı. Doktorlar, aileye "Her şeye hazırlıklı olun, her an kaybedebiliriz" dese de anne Dilek Keleş (34), oğlundan ümidini hiç kesmedi, tedavinin beşinci ayına kadar hiç tepki vermeyen oğluyla, sanki kendisini duyuyormuşçasına yanı başında her gün konuştu.

'ANNEYLE BİRLİKTE AĞLADIM'
Oğlunun yanına girmesine her izin verildiğinde dünyaların kendisinin olduğunu vurgulayan Keleş, sözlerine şöyle devam etti: "Özkan ile ilk günden bu yana hep konuştum. Onu ne kadar sevdiğimizi, yaşam savaşını kazanacağını, güzel günlerimizin olacağını anlattım. Hastanede Özkan'ın tedavi gördüğü ünitede bir annenin, çocuğunu kaybedişine şahit oldum. Anneyle birlikte ben de ağladım. Dayanılmaz bir acı yaşıyordu. Oğlumun kulağına eğilerek, 'Anneciğim sen beni bırakma' diyerek ağladım. Bunu birkaç kez tekrarladım. Özkan, tam beş ay sonra, sanki 'Ağlama anneciğim, ben seni bırakmam' dercesine kaşlarını oynattı. Ne yapacağımı bilemedim. Koşmaya başladım. Doktor ve hemşirelere ağlayarak durumu anlattım. Oğlum ondan sonra yavaş yavaş kendisini toparlamaya başladı." Oğluyla, konuşamasa da gözleriyle anlaştığını belirten Keleş, başlarına gelen bu acı olayı başkalarının da yaşamaması için kasksız motosiklet kullanılmaması tavsiyesinde bulundu.

GÖZLERİYLE ANLAŞIYOR

Karnına açılan deliğe yerleştirilen tüp yardımıyla beslenen Özkan, aylardır bağlı olduğu solunum cihazından kurtuldu. Konuşamayan ve yatağa bağımlı olan Özkan, gözleriyle de olsa annesiyle anlaşıyor, söylenenlere tepki verebiliyor, çok zor da olsa parmaklarını oynatabiliyor...

'AİLENİN İLGİSİ EN ÖNEMLİ TEDAVİ'

DOÇ. Dr. Sevgi Pekcan, trafik kazası sonrası ağır yaralanan hastalarının durumu iyi olmadığı için tedaviye kritik yoğun bakımda başlandığını kaydetti. Pekcan, şunları söyledi: "Beyin hasarına bağlı olarak, solunum ve yutma fonksiyonları etkilenmişti. Karnından beslenen hastaya, ayda bir bağışıklığını güçlendirici ilaçlar veriyoruz. En önemli tedavi, ailenin gösterdiği ilgiydi. Aile de bunu çok iyi yaptığı için hastamız bir yıllık tedavi sürecinde solunum cihazından kurtuldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ümitlerin tükendiği anda gelen mucize
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN